A A A
drukuj

Dama z torebką. O finansach kobiecym okiem

Data publikacji: 2013.09.23 godz. 14:56

artykuł sponsorowany

OCENA
4.1/5

Co warto zrobić w praktyce, aby świadomie i aktywnie kreować swoją przyszłość finansową? Oto kilka prostych działań, które warto podjąć, budując zasoby naszej „portmonetki”.

Inwestuj w wiedzę

W decyzjach finansowych nie polegaj wyłącznie na opinii bliskich, np. męża lub partnera. Staraj się samodzielnie zdobywać wiedzę z zakresu zarządzania finansami osobistymi. Czytaj prasę gospodarczą, książki lub przeglądaj blogi, takie jak damaztorebka.pl. Dzięki nim poczujesz się pewnie i nauczysz się podejmować w pełni świadome decyzje finansowe.

Buduj poczucie własnej wartości

Ogranicz impulsywne wydatki szczególnie, gdy chcesz dzięki ulotnym zakupom poprawić sobie nastrój. W zamian staraj się podejmować aktywności rozwijające Twoją kreatywność, wiedzę i poczucie własnej wartości, które pomogą Ci pewnie iść przez życie i świat finansów.

Wyznacz sobie cel

W życiu, bez wytyczonych celów ciężko osiągnąć sukces. Zasada ta sprawdza się również w kontekście finansów. Nie mając jasno sprecyzowanych planów, trudniej jest oprzeć się drobnym wydatkom na rzeczy, które często wcale nie są nam potrzebne. Mieszkanie, edukacja dziecka czy oszczędzanie na emeryturę to tylko przykładowe cele, które wymagają kilkunastu lat sumiennego oszczędzania. Nawet niewielka kwota rzędu 250 zł odkładana co miesiąc, może w dłuższej perspektywie przynieść znaczną sumę, wynoszącą nawet kilkaset tysięcy złotych.

Optymalizuj wydatki

Na bieżąco rozmawiaj o wydatkach ze swoimi bliski i analizuj domowy budżet. Z badań rynkowych wynika, że przeciętna polska rodzina przeznacza na konsumpcję większe kwoty niż mieszkańcy bardziej zamożnych krajów. Ponadto, rocznie jako społeczeństwo wydajemy przeszło 51 mld zł na używki, takie jak papierosy czy alkohol. Racjonalizując wydatki jesteśmy jednak w stanie zaoszczędzić nawet do 10 proc. miesięcznego budżetu, generując dodatkowy kapitał na inwestycje w przyszłość.

Nie bój się podejmować decyzji

Na rynku finansowym nie ma idealnych rozwiązań, ani produktów gwarantujących jednocześnie duże zyski i bezpieczeństwo kapitału. Każdy ma swoje zalety oraz pewne ograniczenia. Nie bój się jednak podejmować decyzji i samodzielnie budować własną niezależność finansową. Pamiętaj, że w przypadku wątpliwości zawsze możesz skorzystać z pomocy sprawdzonego doradcy finansowego.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »