A A A
drukuj

Dochód z wynajmu daje Ci szansę na kredyt?

Data publikacji: 2013.04.03 godz. 13:46

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.5/5

Otrzymywane czynsze i dywidendy mogą pozytywnie wpłynąć na zdolność kredytową wnioskodawcy. Uwzględnienie wszystkich źródeł dochodu ma szczególne znaczenie w przypadku kredytów hipotecznych. Wobec tego warto sprawdzić, które krajowe banki są najbardziej przychylne dla akcjonariuszy i osób prowadzących wynajem.

Czynsze mile widziane, dywidendy niekoniecznie …  
Po przeanalizowaniu warunków stawianych przez rodzimych kredytodawców okazuje się, że najem jest zawsze akceptowany jako źródło dochodów (patrz poniższe zestawienie). Osoby ubiegające się o uwzględnienie czynszów w szacunkach zdolności kredytowej muszą jednak pamiętać o kilku wymogach. Najczęściej stosowane ograniczenie dotyczy minimalnego okresu prowadzenia najmu (od 3 miesięcy do 12 miesięcy). 

Sytuacja akcjonariuszy jest nieco bardziej skomplikowana. Wiąże się to z faktem, że dziewięć spośród szesnastu analizowanych banków w ogóle nie uwzględnia dochodów z dywidend w ramach kredytów hipotecznych (patrz poniższa tabela). Pozostali kredytodawcy często wymagają, aby wypłaty podzielonego zysku występowały w ustalonym okresie (12 miesięcy lub 36 miesięcy). 

 

Kredyty hipoteczne w krajowych bankach: klasyfikacja dochodów pochodzących z najmu i dywidend

Nazwa banku

Czy bank uwzględnia dochody z najmu?

Czy bank uwzględnia dochody z dywidend?

Szczegóły

Alior Bank

Tak

Tak

Dochód z dywidend musi być uzyskiwany w ciągu ostatnich 36 miesięcy. Bank uwzględnia go tylko w przypadku klientów Private Banking.

Dochód z najmu musi być uzyskiwany w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Umowy z różnymi najemcami są dopuszczalne. Aktualna umowa nie może się kończyć wcześniej niż 3 miesiące przed terminem złożenia wniosku kredytowego.

Bank BPH

Tak

Nie

---

BZ WBK

Tak

Nie

Wynajmujący musi być wyłącznym właścicielem nieruchomości. Umowy najmu muszą być zawierane na okres dłuższy niż 12 miesięcy.

BNP Paribas

Tak

Tak

Dochód z najmu musi być uzyskiwany w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Wynajmujący musi być wyłącznym właścicielem nieruchomości albo przystąpić do kredytu wraz z innymi współwłaścicielami wynajmowanej nieruchomości. Umowy najmu nie mogą być zawierane z członkami rodziny.

Dochody z dywidend muszą być uzyskiwane w ciągu ostatnich 36 miesięcy. Bank wymaga regularnej wypłaty przynajmniej przez dwa poprzednie lata. Dywidenda nie może być głównym źródłem dochodu.

Citi Handlowy

Tak

Nie

---

Credit Agricole

Tak

Nie

---

Deutsche Bank PBC

Tak

Nie

Dochód z najmu musi być uzyskiwany w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Eurobank

Tak

Nie

Dochód z najmu musi być uzyskiwany w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Getin Noble Bank

Tak

Nie

---

ING Bank Śląski

Tak

Tak

Dochód z najmu musi być uzyskiwany w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Kredytobiorca może być współwłaścicielem nieruchomości lub użytkownikiem wieczystym.

Dochód z dywidend musi być uzyskiwany w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Zaliczki na poczet zysku nie są akceptowane.

mBank

Tak

Nie

Dochód z najmu musi być uzyskiwany w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Umowa musi się kończyć po 6 miesiącach od daty złożenia wniosku kredytowego.

Millenium Bank

Tak

Nie

Dochód z dywidend musi być uzyskiwany w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Multibank

Tak

Tak

Dochód z najmu musi być uzyskiwany w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

Pekao

Tak

Tak

Najem nie może być prowadzony w ramach działalności gospodarczej.

PKO BP

Tak

Tak

---

Raiffeisen Polbank

Tak

Tak

---

Andrzej Prajsnar, ekspert eBroker.pl. Opracowanie własne.

Bank będzie wymagał dodatkowych dokumentów

Osoby, które w swoim wniosku kredytowym wykazały dochody z najmu lub dywidend muszą się liczyć z koniecznością dostarczenia większej liczby dokumentów. Bank może poprosić o ubiegłoroczny formularz PIT z wyszczególnionymi dochodami z tytułu najmu lub zysków kapitałowych. W przypadku wynajmujących wymagane są też aktualne oraz archiwalne umowy. Akcjonariusze często muszą dostarczyć zaświadczenia o wypłacie dywidendy.     

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »