A A A
drukuj

Finanse bez tajemnic: lokaty. Część 4: Lokaty z funduszem inwestycyjnym

Data publikacji: 2013.10.01 godz. 13:51

Opracowanie własne
OCENA
4.0/5

W lipcu bieżącego roku Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zakończyła ośmiomiesięczny cykl obniżek stóp procentowych. Konsekwentne działania RPP przyczyniły się do zmniejszenia faktycznej rentowności depozytów terminowych. Krajowe banki wykorzystują obecną sytuację do promowania wysokooprocentowanych lokat z funduszem inwestycyjnym. Po przeanalizowaniu zasad działania takich produktów okazuje się, że ich podobieństwo do tradycyjnych depozytów terminowych jest znikome.

Inwestycje i oszczędzanie po zakupie jednego pakietu …

Krajowe banki lubują się w łączonej sprzedaży produktów finansowych. Świadczy o tym między innymi liczba ubezpieczeń dodawanych do kredytów. Depozyty połączone z pakietem inwestycyjnym to kolejny element bankowej strategii, która bywa określana mianem cross-sellingu.

Lokaty sprzedawane w pakiecie z funduszem inwestycyjnym wyróżniają się wysokim oprocentowaniem. Produkty zapewniające stawki brutto na poziomie 6,00% - 7,00% w skali roku nie należą do rzadkości. Atrakcyjne oprocentowanie depozytu terminowego zachęca klientów do zakupu inwestycyjnej części pakietu. Zwykle składa się ona z jednostek uczestnictwa w popularnych funduszach inwestycyjnych.

Korzyści z wysokiego oprocentowania pakietowej lokaty mogą czerpać tylko osoby, które powierzą określoną sumę bankowym Towarzystwom Funduszy Inwestycyjnych (TFI). W przypadku większości ofert przedwczesne umorzenie zakupionych jednostek uczestnictwa skutkuje drastycznym obniżeniem oprocentowania dołączonej lokaty.

W związku z powyższym można uznać, że oszczędnościowa część omawianego pakietu pełni rolę swoistego wabika. Dzięki niej banki chcą pozyskać dodatkowy kapitał oraz wpływy z prowizji naliczanych za dystrybucję i umorzenie jednostek uczestnictwa.

Nadprzeciętne oprocentowanie pakietowych depozytów generuje wysokie koszty. Dlatego instytucje oferujące lokaty z funduszem inwestycyjnym stosują pewne „haczyki”. Takie ograniczenia polegają na:

  • wprowadzeniu procentowego limitu środków, które mogą być zdeponowane na dołączonej lokacie (np. 30% całej inwestycji w pakietowy produkt)
  • określeniu kwotowego limitu dla środków objętych promocyjną stawką oprocentowania (np. 10 000 zł)

Wymienione „haczyki” znacząco ograniczają atrakcyjność lokat sprzedawanych w pakiecie z funduszem inwestycyjnym.

Czy lokaty z giełdowym dodatkiem są opłacalne?

Depozyty powiązane z ofertą TFI stanowią dobre narzędzie do generowania bankowych zysków. Wspomniane produkty nie zawsze okazują się tak samo atrakcyjne dla klienta, który mógłby skorzystać z osobnej oferty inwestycyjnej i lokacyjnej.

Odpowiedź na pytanie o opłacalność lokat powiązanych z jednostkami uczestnictwa w dużej mierze zależy od warunków przewidzianych dla części depozytowej. W tym kontekście kluczowe znaczenie mają limity kapitału objętego atrakcyjnym oprocentowaniem.

Drugi istotny aspekt to wysokość prowizji i opłat naliczanych przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Warto sprawdzić, czy ich stawki nie są wyższe od wartości stosowanych w ramach standardowej oferty. W przypadku dużych różnic nawet promocyjne oprocentowanie dołączonego depozytu nie zrekompensuje wyższych kosztów nabycia i umorzenia jednostek uczestnictwa. Dlatego przed zakupem lokaty z funduszem inwestycyjnym trzeba oszacować wartość dodatkowych odsetek, które zostaną wygenerowane przez część depozytową. Jako punkt odniesienia mogą posłużyć wyniki obliczone dla produktów, które przodują w rankingu tradycyjnych lokat.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »