Najbliższa przyszłość to czas gospodarek rozwijających się, zaś dawni liderzy zaczną powoli odchodzić w cień - wnioskujemy z raportu HSBC. Na czele stawki znajdują się Chiny tuż przed USA, za którymi pod względem wielkości gospodarki stoją Indie i Japonia. Polska uplasowała się na 25. pozycji.
W zestawieniu pod wzgldem prognozowanej wielkości gospodarek w 2050 r. w pierwszej dziesiątce są już tylko trzy państwa europejskie: Niemcy (5.), Wielka Brytania (6.) i Francja (9.). Miejsce 7. i 8. zajmują Brazylia i Meksyk, a dziesiątkę zamyka Kanada, wynika z raportu "Świat w 2050 r." przygotowanego przez bank HSBC.
Widoczny jest skok Azji, krajów latynoskich i krajów wschodnioeuropejskich. Najwięcej zyskują pośród gospodarek w zestawieniu HSBC: Filipiny, które awansują aż o 27 pozycji (16. gospodarka świata w 2050 r.), Peru - awans o 20 pozycji (26. pozycja tuż za Polską) i Ukraina - lepsza o 19 oczek (pozycja 40.). Znacząco tracą z kolei Norwegia (spadek o 22 pozycje, 48. gospodarka w 2050 r.), Szwecja (spadek o 20 pozycji na 38. miejsce) i Belgia po upadku o 18 oczek lądująca na 39. pozycji.
Polska zgodnie z prognozami ekonomistów HSBC plasuje się na 25. pozycji, co stanowi spadek o 1 miejsce względem stanu obecnego. W ciągu najbliższych 40 lat populacja naszego kraju spaść ma do 32 mln. Problemy Polski, zdaniem analityków banku, leżą w demografii - coraz mniej młodych osób pracować będzie na coraz starszą populację, choć w jakimś stopniu kompensować to ma wzrost wydajności pracy.
Prognozowany rozwój gospodarczy Polski określony został jako stabilny: w obecnej dekadzie średniorocznie 3,3%, w latach 2020-2030 3,2%, w latach 2030-2040 3,1%, a w latach 2040-2050 2,1%. Polska trafiła zatem do najsłabszej grupy państw określonych jako "stabilne". Wzrost Polski i pozostałych wschodnioeuropejskich państw, zdaniem analityków HSBC, hamowany jest przez kontrolę inflacji i wielkość administracji rządowej.
(źródło: Bankier.pl)
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.