A A A
drukuj

Ile płaci się za przelewy ekspresowe?

Data publikacji: 2018.04.17 godz. 15:04
OCENA
5,0/5

W systemie rozliczeniowym Elixir, z którego korzystają banki w Polsce, możliwe jest wykonanie przelewu natychmiastowego. Zwykle za szybki przelew należy zapłacić dodatkowo.

Fot: Ile kosztuje przelew ekspresowy?

Średnio 5 zł za jeden przelew natychmiastowy zapłaci klient, chcąc zrealizować przelew w czasie rzeczywistym. Nie płaci się za przelewy wewnętrzne, w ramach tego samego banku. Są one dokonywane w tym samym momencie, poza sesjami Elixir. 

Pieniądze na koncie odbiorcy w czasie rzeczywistym
Natychmiastowe przelewy w systemie Elixir można zlecać od 2012 roku. Różnią się one od standardowych przelewów realizowanych przez bank w systemie Elixir tym, że odbiorca od razu może mieć pieniądze na swoim koncie bankowym. Mowa tu o przelewach Express Elixir, czyli systemie utworzonym przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Alternatywą są przelewy natychmiastowe w systemie BlueCash, stworzonym przez firmę Blue Media.
Od momentu zlecenia przelewu do chwili pojawienia się pieniędzy na koncie odbiorcy, mija nie więcej niż kilkadziesiąt sekund. Problem w tym, że za taki przelew zwykle się płaci, około 5 zł, albo opłata zależna jest od kwoty przelewu. W niektórych sytuacjach jednak lepiej zapłacić i mieć pewność, że pieniądze od razu znajdą się na koncie adresata. To ważne w przypadku terminowego regulowania należności np. za kablówkę.
Usługę przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir lub BlueCash mają następujące banki:

W niektórych bankach obowiązują pewne ograniczenia w realizowaniu przelewów natychmiastowych. Na przykład w BGŻ BNP Paribas nie można zlecić takiego przelewu w weekend, a w Banku Pocztowym w niedzielę.

Przelewy wewnętrzne
Chcąc uniknąć wysokich opłat naliczanych przez banki za przelewy natychmiastowe, można skorzystać z szybkich przelewów wewnętrznych. Są one realizowane w ramach tego samego banku, ale innych kont. Jeśli nadawca i odbiorca przelewu mają konto w jednym banku, przelewy będą realizowane w czasie rzeczywistym, ponieważ nie przechodzą one w ogóle przez system Elixir oraz nie podlegają żadnym sesjom.

Ekspresowe przelewy mobilne
Od niedawna funkcjonują także przelewy ekspresowe w systemie BLIK/IKO, realizowanym przez system Express Elixir. Pozwalają one na dokonanie szybkich przelewów tylko między aplikacjami mobilnymi. Właściciele aplikacji muszą przy tym zarejestrować swoje numery telefonów do takich przelewów. Nie ma znaczenia, w jakich bankach mają oni konta. Usługa przelewów ekspresowych w systemie BLIK/IKO jest jak na razie bezpłatna.

Komentarze

comments powered by Disqus