A A A
drukuj

Istota piramidy finansowej

Data publikacji: 2019.02.21 godz. 14:43
OCENA
4.5/5

Niebotyczne zyski w obliczu niskich stóp procentowych w kraju? Może to być piramida finansowa. W historii było wiele takich mechanizmów, a jednak wciąż nie brakuje ludzi, którzy w nie inwestują, ze szkodą dla własnych finansów. Sprawdźmy zatem, w czym tkwi istota piramidy finansowej.

Fot: Jak powstaje piramida finansowa?

Piramida finansowa opiera się zwykle na schemacie Ponziego, który stworzył pierwszą znaną piramidę. To oszustwo finansowe, które polega na angażowaniu w pozorną inwestycję kolejnych osób i nakłanianie ich do wpłacania środków finansowych. 

Oszustwa w świecie finansów
Na przestrzeni setek lat świat finansów zmieniał się, ale wciąż nie brakowało na tej arenie ludzi bez skrupułów, którzy żerując na naiwności i lekkomyślności innych, oszukiwali ich i zabierali oszczędności. W schemat oszustw doskonale wpisuje się piramida finansowa. Nie jest ona wymysłem XXI wieku. Istniała znacznie wcześniej.

Schemat Ponziego
W istocie piramidy finansowej leży schemat Ponziego. Nazwa wzięła się od nazwiska Charlesa Ponziego, czyli włoskiego imigranta mieszkającego w Stanach Zjednoczonych. To on jako pierwszy, na szeroką skalę stworzył pierwszą piramidę finansową. Oferował on bardzo wysokie zyski w stosunkowo krótkim czasie. Jego klienci mieli otrzymywać po 50 proc. zysków w 45 dni. Dziś wydaje się to naiwne, ale na początku XX wieku wcale tak nie było.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »
Ponzi szybko zyskiwał zwolenników, ale ostatecznie jego system załamał się. Miało to miejsce w 1920 roku i w konsekwencji trafił on do więzienia. Oszukał klientów na 15 milionów dolarów.
Fakt osadzenia w więzieniu nie odstraszył naśladowców Charlesa Ponziego. Kolejne osoby korzystały z jego schematu i tworzyły piramidy finansowego. Również w Polsce nie brakowało podobnych afer. Wystarczy wspomnieć o Bezpiecznej Kasie Oszczędności. Stworzono ją w przeddzień przemian gospodarczych w Polsce. Twórcą ówczesnej piramidy był Lech Grobelny. Oferował 300 proc. rocznie zysku na lokatach, które miały opierać się na wymianie złotówek na dolary. Dla klientów nie wydawało się to podejrzane, a powinno. Ostatecznie system załamał się, a bez swoich środków zostało około 10 tys. osób.

Jak działa piramida finansowa?
Określenie piramida finansowa dotyczy oszustw na rynku inwestycyjnym. W konstrukcji piramidy najważniejsi są ludzie. Im jest ich więcej, tym więcej wnoszą do piramidy środków finansowych. Każda zachęcona do udziału w przedsięwzięciu osoba pozyskuje kilku następnych inwestorów, a oni kolejnych. Każdy znajduje się na innym poziomie piramidy, a głównymi jej beneficjentami są ci, którzy są u jej szczytu.

Konta oszczędnośœciowe z 18 banków. Porównaj oferty »
Piramida istnieje do czasu, kiedy nie ma już chętnych na uczestnictwo w niej i kolejni członkowie nie wpłacają nowych środków. W momencie chęci ich wypłaty, system się załamuje. Co ciekawe, kapitał gromadzony w piramidzie finansowej pomimo zapewnień twórców, najczęściej w ogóle nie jest nigdzie inwestowany.
Zwykły obywatel zawsze w kwestiach finansowych powinien zachować daleko idącą ostrożność i wykazywać się racjonalnym myśleniem. Nigdy nie należy podpisywać niczego, co budzi nasze obawy lub po prostu czego nie rozumiemy. Dzięki temu nawet ataki ze strony osób zaangażowanych w piramidę finansową nam nie zaszkodzą.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »