A A A
drukuj

Jak odliczyć VAT od nabycia pojazdu na firmę?

Data publikacji: 2016.07.05 godz. 11:24
OCENA
4.5/5

Zakup samochodu na firmę jest dużym wydatkiem, który może zostać zniwelowany dzięki możliwości odliczenia podatku VAT od takiej transakcji. Nie zawsze jednak cały podatek przedsiębiorca będzie mógł odliczyć.

Fot: Podatek VAT od firmowego pojazdu

100 lub 50 proc. odliczenia
Ustawa o VAT wskazuje, że przy nabyciu aut osobowych na firmę i dokonywaniu w związku z nimi wydatków, przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem podatku VAT może odliczyć 50 lub 100 proc. podatku VAT.
Połowę podatku można odliczyć, jeśli pojazd będzie użytkowany do celów mieszanych, a więc zarówno w związku z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością gospodarczą, jak i w związku z prywatnymi potrzebami. Odliczenie przysługuje w wysokości 50 proc. podatku VAT od wydatków związanych z bieżącym użytkowaniem pojazdu, jego zakupem oraz zakupem paliwa.
Prawo do 100-procentowego odliczenia podatku VAT będzie obowiązywało podatnikom, którzy wykorzystują pojazd jedynie dla potrzeb prowadzonego przedsiębiorstwa.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Niezbędne warunki dla rozliczania 100 proc. podatku VAT
Jeśli samochód ma być wykorzystywany tylko na potrzeby działalności gospodarczej, a przedsiębiorca chce odliczyć 100 proc. podatku VAT naliczonego przy jego nabyciu, powinien spełnić kilka dodatkowych warunków:

  • zarejestrować pojazd w urzędzie skarbowym, składając w tym celu formularz VAT-26;
  • stworzyć i prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu dla celów VAT,
  • stworzyć regulamin użytkowania pojazdu w firmie.

Nawet jednokrotne wykorzystanie pojazdu firmowego do celów prywatnych - przedsiębiorcy lub jego pracowników, powoduje automatyczną utratę prawa do odliczania pełnego podatku VAT.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Kilometrówka przy wykorzystywaniu pojazdu do celów mieszanych
Ewidencja przebiegu pojazdu, czyli tzw. kilometrówka, określa maksymalną kwotę wydatków, jakie można rozliczyć w kosztach podatkowych przedsiębiorcy, w związku z wykorzystywaniem auta wyłącznie do celów firmowych. Dokument ten powinien być prowadzony, jeśli auto prywatne, należące np. do przedsiębiorcy, będzie wykorzystywane także do celów działalności gospodarczej. Kilometrówka obowiązuje przedsiębiorców, którzy nie wprowadzili samochodu do ewidencji środków trwałych.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »