A A A
drukuj

Czy można sprzedać auto, na które jest wzięty kredyt?

Data publikacji: 2018.04.17 godz. 13:38
OCENA
3.6/5

Zakup samochodu na kredyt pozwala cieszyć się nowym pojazdem, bez potrzeby angażowania od razu wysokich, własnych środków finansowych. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają oszczędności na zakup samochodu, ale go potrzebują. Czy jednak samochód kupiony za kredyt z banku można sprzedać?

Fot: Jak sprzedać auto z kredytem?

Zakup samochodu na kredyt pozwala cieszyć się nowym pojazdem, bez potrzeby angażowania od razu wysokich, własnych środków finansowych. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają oszczędności na zakup samochodu, ale go potrzebują. Czy jednak samochód kupiony za kredyt z banku można sprzedać? 

Samochód zabezpieczeniem spłaty kredytu
Cechą charakterystyczną kredytów samochodowych jest to, że zabezpieczeniem ich spłaty dla banku jest sam samochód kupowany z pożyczonych pieniędzy. Dzięki ustanowieniu takiego zabezpieczenia bank zmniejsza ryzyko braku spłaty kredytu, dlatego może zaproponować swojemu klientowi korzystniejsze warunki kredytowania.
Samochód staje się zabezpieczeniem kredytu samochodowego w różny sposób. Może zostać ustanowiony zastaw rejestrowy auta lub przewłaszczenie na zabezpieczenie. Na ogół dokonywana jest też cesja praw z polisy autocasco na bank.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Sprzedaż auta w kredycie samochodowym
Klient może sprzedać samochód, na który zaciągnął kredyt samochodowy w banku, ale ten musi wyrazić na to zgodę. Najprawdopodobniej taka zgoda zostanie wydana, jeśli sprzedający auto, będące zabezpieczeniem bankowym, z pozyskanych ze sprzedaży pojazdu pieniędzy ureguluje swoje należności wobec banku. Jeśli pieniądze ze sprzedaży będą ku temu niewystarczające, resztę długu wobec banku klient będzie musiał pokryć z własnych środków finansowych.
Innym sposobem jest wnioskowanie w banku o przeniesienie zabezpieczenia ze sprzedawanego pojazdu na inny samochód, ale jego wartość musi być odpowiednia do zabezpieczenia spłaty dotychczasowej wierzytelności. Procedura przeniesienia zabezpieczenia na inne auto pociąga za sobą wiele formalności.
Bank może też nie wyrazić zgody na sprzedaż auta, które jest zabezpieczeniem spłaty kredytu samochodowego. Jeśli zaś klient bez wiedzy banku sprzeda samochód w kredycie, wszelkie roszczenia instytucji kredytującej automatycznie przejdą na nowego właściciela.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Sprzedaż samochodu kupionego na kredyt gotówkowy
W przypadku kredytów gotówkowych banki nie muszą wiedzieć, w jakim celu takie zobowiązania są zaciągane. Można więc je wziąć i z całości lub części pozyskanych w tym trybie pieniędzy kupić samochód. Jeśli kupiliśmy auto za kredyt gotówkowy, nie ma ograniczeń w jego sprzedaży, takich jak przy kredycie samochodowym.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »