A A A
drukuj

Jak płacić telefonem komórkowym?

Data publikacji: 2018.05.18 godz. 14:28
OCENA
5.0/5

Karta płatnicza jest podstawowym narzędziem, które pozwala nam na realizację transakcji w sklepach i w punktach usługowych. Banki jednak wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom i pozwalają na uiszczanie odpowiedniej kwoty pieniędzy w formie bezgotówkowej, również przy użyciu telefonu wyposażonego w odpowiednią aplikację.

Fot: Płatności mobilne. Na zakupy z telefonem.

Smartfon może zastąpić nam karty płatnicze i cały portfel, a to dzięki technologii HCE oraz aplikacjom mobilnym, takim jak Blik czy PeoPay. 

Płatności zbliżeniowe telefonem
Smartfon może z powodzeniem zastąpić nam nasz portfel i kartę płatniczą. Będzie działać dokładnie tak samo jak karta zbliżeniowa, jeśli obsługuje technologię NFC - Near Field Communication. Od wielu lat to standard w nowych telefonach komórkowych. Na smartfonie trzeba też zainstalować mobilną kartę zbliżeniową, którą klient pobiera ze strony banku z pomocą aplikacji mobilnej. Umowę karty należy zaakceptować za pomocą wybranego narzędzia autoryzacyjnego.
Wówczas nasz smartfon pozwoli na zbliżeniowe płatności mobilne w technologii HCE - Host Card Emulation, która nie wymaga podpisywania żadnych dodatkowych umów z telekomem. Takie płatności są dostępne nawet wtedy, gdy nie mamy aktywnego połączenia z internetem. Przed finalizacją transakcji w sklepie czy w punkcie usługowym z użyciem smartfona, wystarczy odblokować jego ekran. Płatności możliwe są wszędzie tam, gdzie zapłacilibyśmy zbliżeniowo zwykłą kartą. Telefon pozwoli również na dokonanie zbliżeniowo wypłaty w bankomatach, o ile przewidują taką opcję, jak np. bankomaty Euronetu.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Systemy oparte o kody jednorazowe
Telefon pozwoli nam na opłacanie zakupów z wykorzystaniem kodów jednorazowych, generowanych w takich systemach jak Blik czy PeoPay. Płatności dokonamy jednak wyłącznie w specjalnie oznaczonych miejscach. Właścicielem systemu PeoPay jest Bank Pekao.
Żeby skorzystać z płatności Blikiem, musimy mieć konto w jednym z banków udostępniających go, m.in. w Alior Banku, mBanku, ING Banku Śląskim czy PKO Banku POlskim, jak i pobrać odpowiednią aplikację mobilną na swój telefon. Bezpośrednio w aplikacji aktywujemy system płatności Blik. Opiera się on o kody jednorazowe. W praktyce wygląda to w ten sposób, że konsument przy kasie w sklepie akceptującym Blik musi uruchomić swoją aplikację i odczytać kod składający się z sześciu cyfr. Jest on ważny przez dwie kolejne minuty i należy wpisać go na terminalu płatniczym. Przy transakcjach Blikiem na kwoty do 50 zł dodatkowo nie trzeba podawać kodu PIN. Powyżej tej granicy wpisujemy ten sam kod, który stosujemy w aplikacji mobilnej.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Blik ponadto pozwala wypłacać gotówkę z bankomatów sieci Euronet czy Planet Cash i PayTel. Wypłata gotówki wygląda w bliźniaczo podobny sposób, co dokonywanie płatności Blikiem w sklepach. Blik coraz częściej wykorzystywany jest do realizacji płatności internetowych oraz szybkich przelewów na numer telefonu.

Alternatywnym systemem jest PeoPay Pekao, gdzie również wykorzystywane są kody jednorazowe. PeoPay zapłacimy m.in. w sieci sklepów Biedronka. PeoPay prócz płatności z wykorzystaniem kodów pozwala na dokonywanie ich przez zeskanowanie tzw. kodu QR wyświetlanego na terminalu sprzedawcy.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »