A A A
drukuj

Jak przekazać 1 proc. podatku dla OPP?

Data publikacji: 2018.06.04 godz. 15:43
OCENA
5.0/5

Obowiązkiem wszystkich polskich rezydentów podatkowych, w tym przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, jest rozliczenie się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych w odpowiednim terminie. W ramach deklaracji PIT w większości przypadków podatnicy mogą przekazać 1 proc. swojego podatku na rzecz OPP. Jak to zrobić?

Fot: Jak przekazać 1% swojego podatku?

Przekazanie 1 proc. podatku na rzecz OPP jest możliwe w przypadku większości deklaracji podatkowych. Wystarczy w nich wpisać w odpowiednim polu numer KRS wybranej organizacji oraz kwotę 1 proc. wyliczonego podatku dochodowego. 

Przekazywanie 1 proc. podatku dla OPP
W większości deklaracji podatkowych PIT znajduje się pole służące do przekazania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, nazywanych w skrócie OPP. Zgodnie z Ordynacją Podatkową, po wpisaniu numeru KRS danej organizacji, na jej konto trafi suma podana w rozliczeniu, a jeśli będzie ona wyższa niż wynika to z zeznania podatkowego, podatnik z własnych środków finansowych będzie musiał pokryć zaistniałą różnicę.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »
Prawo do przekazania 1 proc. podatku dla OPP podatnik traci w momencie, gdy nie dotrzyma terminu wpłacenia podatku należnego fiskusowi na konto urzędu skarbowego. Należy tego dokonać w ciągu dwóch miesięcy od upływu daty złożenia PIT-u.

Dla kogo przekazanie 1 proc. podatku?
Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, w tym osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, w większości przypadków mogą przekazać 1 proc. podatku dla OPP. Wśród osób tych znajdują się podatnicy rozliczający się na drukach:

  • PIT-37 - rozliczenie podatkowe przeznaczone dla podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym pozyskiwali dochody opodatkowane na zasadach ogólnych, według dwustopniowej, progresywnej skali podatkowej, za pośrednictwem płatnika.
  • PIT-36 - rozliczenie podatkowe przeznaczone dla podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym pozyskiwali dochody opodatkowane na zasadach ogólnych, według dwustopniowej, progresywnej skali podatkowej, bez pośrednictwa płatnika.
  • PIT-38 - rozliczenie podatkowe dochodów kapitałowych.
  • PIT-28 - rozliczenie podatkowe dla ryczałtowców, tj. osób opodatkowujących swoje przychody ryczałtem ewidencjonowanym.
  • PIT-36L - rozliczenie podatkowe dla liniowców, tj. osób opodatkowujących swoje dochody podatkiem liniowym.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Przedsiębiorca, który płaci podatek dochodowy według karty podatkowej, nie skorzysta z możliwości przekazania 1 proc. podatku na rzecz OPP.
Należy pamiętać, że 1 proc. podatku można przekazać w ramach PIT wyłącznie na organizacje pozarządowe, mające osobowość prawną, które spełniają wszystkie wymagania wskazane dla OPP, przewidziane ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz uzyskały wpis do KRS-u.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »