A A A
drukuj

Jak przenieść konto do innego banku?

Data publikacji: 2014.09.22 godz. 00:00

Opracowanie własne
OCENA
2,8/5

Polacy są bardzo lojalni wobec swojego banku i bardzo rzadko zmieniają instytucję, która prowadzi rachunek bankowy. A jak się okazuje taka zmiana nie jest kłopotliwa i bardzo się opłaca.

Fot: Jak zmienić konto w banku?

"summary">Nie jesteś zadowolony ze swojego banku? Zmień konto na lepsze!

Badania ankietowe dowodzą, że co czwarty Polak zmienił przynajmniej raz w życiu swoje konto bankowe. Ani razu nie zmieniło konta aż 42 proc. ankietowanych. Niechęć do zmiany konta ma swoją przyczynę przede wszystkim w przyzwyczajeniu. Klienci boją się komplikacji związanych z przenosinami konta. Niechęć do zmian wynika też z błędnego przekonania, że koszty prowadzenia kont w bankach są podobne. A tymczasem – różne są nie tylko opłaty za prowadzenie, ale również za karty i poszczególne usługi.

Zmiana się opłaci

Rosnąca konkurencja między bankami sprawia, że oferta rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, czyli najbardziej podstawowego produktu bankowego, jest coraz lepsza. Może rzeczywiście warto zastanowić się nad zmianą? Oferta dla nowych klientów kusi brakiem opłat, a nawet wysokim zwrotem środków. Dlaczego? Bo ma się opłacać.

Niestety, wciąż bardzo niewielu klientów banków decyduje się na taki ruch. Wydaje im się bowiem, że zmiana taka jest bardzo kłopotliwa. Na szczęście przeniesienie rachunku nie jest trudne. Do pomocy przy zamknięciu starego rachunku można wykorzystać bank, do którego przenoszony jest rachunek. Wystarczy, że przy otwieraniu konta w nowym banku, podpiszemy specjalne pełnomocnictwo, w którym klient zezwala nowemu bankowi załatwić sprawy związane ze starym rachunkiem. Można też dodatkowo wskazać, jakie czynności ma w imieniu klienta wykonać „nowy bank”.

Nowy bank zrobi to za Ciebie!

Instytucja finansowa, która poprowadzi nowy rachunek może więc wypowiedzieć stare konto, dokonać przeniesienia zdefiniowanych odbiorców przelewów, zleceń stałych czy poleceń zapłaty. Klient może też poprosić o poinformowanie wskazanych instytucji i zmianie numeru konta. Chodzi tu przede wszystkim o pracodawcę czy urząd skarbowy. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne ponieważ wszystko załatwiamy podczas jednej wizyty w banku.

Szukasz nowoczesnego konta osobistego? 
Otwórz rachunek w 5 minut całkowicie przez Internet
i... zarabiaj 3% za transakcje online

Decyzja o przeniesieniu konta nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Nawet wtedy, gdy o załatwienie formalności prosimy przedstawicieli instytucji, która poprowadzi nowy rachunek.

Zmiany konta można też dokonać samodzielnie. Wiąże się to jednak z przynajmniej jedną wizytą w banku, by zamknąć stare konto. Warto pamiętać, że otwarcie nowego rachunku bankowego w innym banku nie zmusza do natychmiastowego zamknięcia konta używanego do tej pory. Warto nie zamykać takiego rachunku od razu. Dlaczego? Zdarzyć się bowiem może sytuacja, że osoba lub firma, która regularnie przelewa nam pieniądze (może to być członek rodziny, urząd itd.) nie otrzyma informacji o naszym nowym rachunku bankowym. W takiej sytuacji pieniądze będą krążyć przez jakiś czas między bankami. Dlatego dobrze jest potrzymać stary rachunek w stanie aktywnym przez jakiś czas. Jeśli trzeba za niego płacić, warto ograniczyć koszty i zrezygnować np. z karty płatniczej albo innych dodatkowych usług.  

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa Pekao S.A. w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne z Kartą Wielowalutową w PEKAO S.A »