A A A
drukuj

Jak rozliczyć się online za 2016 rok?

Data publikacji: 2017.02.21 godz. 11:21
OCENA
4,5/5

Osoby pracujące w Polsce zobowiązane są do rocznego rozliczania z fiskusem z tytułu uzyskanych przychodów lub dochodów, opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Mogą przy tym posłużyć się e-deklaracją podatkową i dokonać rozliczenia online. Jak to zrobić?

Fot: Jak rozliczyć PIT przez internet?

Kto uprawniony jest do rozliczeń online?
Obecnie polski fiskus dopuszcza w większości przypadków składanie rocznych zeznań podatkowych w jednym z trzech trybów:

  • osobiście w urzędzie skarbowym, z wykorzystaniem papierowego formularza PIT,
  • listem poleconym, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, przy użyciu papierowego druku PIT,
  • online, z zastosowaniem e-deklaracji podatkowej rocznej.

Elektroniczne deklaracje podatkowe są traktowane na równi z papierowymi. Mają takie same pola do rozliczeń oraz pozwalają na skorzystanie z licznych ulg i preferencji podatkowych, jakie przysługują podatnikowi na mocy ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Jak złożyć PIT online?
Dla rozliczenia się z fiskusem w trybie online wystarczy skorzystać z jednego z dostępnych w sieci internetowej programu do rozliczania e-PIT-ów. Można go pobrać także ze źródeł rekomendowanych przez urząd skarbowy. Program będzie wyposażony w kreator rozliczenia podatkowego, który krok po kroku będzie prowadził podatnika po kolejnych polach formularza rocznego. Zawsze podatnik może rozwiać swoje wątpliwości dotyczące informacji koniecznych do wpisania w danym polu, dzięki istniejącym podpowiedziom.
Po wpisaniu określonych danych liczbowych, system samodzielnie wyliczy podatek należny fiskusowi, według zadanej metody opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wyjątkiem jest tu karta podatkowa, dla której podatnik sam wpisuje kwotę podatku, którą odprowadzał do urzędu skarbowego w ciągu całego roku.

Weryfikacja tożsamości podatnika
Jeszcze kilka lat temu złożenie e-deklaracji podatkowej wymagało od podatników posłużenia się elektronicznym podpisem z ważnym certyfikatem kwalifikowanym, celem weryfikacji ich tożsamości. Dziś nie jest to konieczne, o ile podatnik jest w stanie podać poprawnie wysokość swoich ubiegłorocznych przychodów, jakie zostały wykazane w złożonym w urzędzie skarbowym zeznaniu rocznym PIT. Jeśli kwota ta będzie zgodna z kwotą zapisaną w systemie, e-deklaracja roczna podatnika zostanie złożona poprawnie, a na potwierdzenie tego faktu podatnik otrzyma dokument UPO, czyli urzędowe potwierdzenie odbioru.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa Pekao S.A. w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne z Kartą Wielowalutową w PEKAO S.A »