A A A
drukuj

Kiedy można wycofać przelew bankowy?

Data publikacji: 2019.05.07 godz. 11:38
OCENA
5,0/5

Podstawowym narzędziem przy rozliczeniach bezgotówkowych dokonywanych przez klientów banków za pośrednictwem ich kont bankowych jest przelew. Czy wysłany już przelew bankowy może zostać cofnięty? W jakich przypadkach się to stanie?

Fot: Jak cofnąć przelew bankowy?

Zanim przelew bankowy trafi do sesji Elixir (wychodzącej, do banku odbiorcy), skutecznie klient może go cofnąć. Wystarczy kontakt z bankiem. 

Jak to działa?
Z perspektywy klienta realizacja przelewu jest dziś bardzo prosta. Minęły czasy, kiedy jedyną możliwością wysłania przelewu było wypełnienie odpowiedniego druczku na poczcie. Dziś w większości przypadków banki oddają do dyspozycji swoich klientów bankowość elektroniczną. Wystarczy zalogować się do niej za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji mobilnej, aby móc w pełni korzystać z funkcjonalności konta. Jedną z nich jest dysponowanie pieniędzmi poprzez przelewy bankowe - jednorazowe, cykliczne, albo też wykonywane na konto instytucji takich jak urząd skarbowy i ZUS.
Wykonanie przelewu nie jest trudne, zwłaszcza jeśli realizowany jest on do zdefiniowanego odbiorcy. Wystarczy w aplikacji bankowej lub bankowości internetowej wybrać opcję „przelew bankowy”, a następnie wskazać odbiorcę oraz kwotę przelewu. Po weryfikacji, przelew jest przyjmowany przez bank do realizacji. Czy w takim momencie można go cofnąć?

Techniczne kwestie związane z przelewem
Kiedy klient banku wykonuje zwykły przelew bankowy, to jest on przekazywany bankowi. Wygląda to w ten sposób, że płatnik wydaje dyspozycję bankowi przekazania określonej kwoty z rachunku bankowego na rachunek odbiorcy przelewu. Ten jest realizowany, jeśli na rachunku są wystarczające środki finansowe.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »
Bank po odebraniu zlecenia przelewu go wykonuje w sesji wychodzącej, a cała operacja zostaje zaksięgowana przez system Krajowej Izby Rozliczeniowej. Tam oczekuje ona na otwarcie pierwszej sesji przychodzącej w banku odbiorcy. Kiedy to nastąpi, bank beneficjenta odbiera przelew i trafia on do odpowiedniego odbiorcy. Tak wygląda system Elixir, jakim posługuje się KIR.
Zanim przelew bankowy wejdzie na sesję Elixir można go cofnąć. Sesje te odbywają się o innych godzinach w poszczególnych bankach, w ramach trzech sesji: porannej, popołudniowej, wieczornej.
Jeśli dojdzie do pomyłki przy realizacji przelewu, to większość banków daje klientom możliwość wycofania złożonego wcześniej przelewu - najczęściej bez dodatkowych opłat. W nielicznych przypadkach bank za taką operację pobierze prowizję w wysokości od kilkudziesięciu złotych do ponad 100 zł.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa Pekao S.A. w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne z Kartą Wielowalutową w PEKAO S.A »