A A A
drukuj

Kilka walut w jednym koncie bankowym? To możliwe!

Data publikacji: 2017.06.07 godz. 15:43
OCENA
4.3/5

Większość kart debetowych oferowanych przez banki, posiada przypisaną na stałe walutę rozliczeniową (np. PLN). Trzy banki proponują inne rozwiązanie, którym jest karta wielowalutowa!

Fot: Konto bankowe obsługujące wiele walut dostępne w 3 bankach

Przed sezonem wakacyjnym, zawsze wzrasta zainteresowanie kontami i kartami płatniczymi, które pozwalają polskim turystom na względnie tanie transakcje za granicą. Do tej pory, klienci rodzimych banków mogli wybierać konta rozliczane w jednej z najpopularniejszych walut (EUR, USD, GBP) albo rachunek złotówkowy cechujący się brakiem bezpośrednich opłat za obsługę zagranicznych bankomatów. Warto wiedzieć, że od niedawna dostępne jest jeszcze jedno rozwiązanie. Mowa o tak zwanych kartach wielowalutowych, które mogą służyć do obsługi kilku kont. Przeanalizowaliśmy ofertę wspomnianych kart z myślą o czytelnikach eBroker.pl wybierających się na zagraniczne wojaże. Karty wielowalutowe mogą zainteresować również polskich emigrantów zarobkowych.

Kartę z wielowalutową funkcjonalnością mają dwa największe banki
Karty płatnicze „podpięte” do kilku kont jednocześnie (zarówno w PLN jak i walutach obcych), wciąż są nowinką na polskim rynku bankowym. Po sprawdzeniu oferty rynkowej okazuje się, że tylko wybrani klienci dwóch największych banków (PKO BP oraz Pekao), mogą otrzymać kartę obsługującą równocześnie konto złotówkowe i walutowe. Drugi z wymienionych banków cechuje się większą liczbą walut obsługiwanych w ramach karty wielowalutowej (PLN, EUR, USD, GBP oraz CHF). W przypadku oferty PKO BP, niemożliwe są rozliczenia we franku szwajcarskim. Ta waluta nie jest jednak ważna dla większości podróżujących i pracujących za granicą Polaków. Znacznie bardziej istotna jest możliwość prowadzenia rozliczeń w euro, dolarach amerykańskich oraz funtach brytyjskich (zobacz poniższą tabelę).
Warto wiedzieć, że karty wielowalutowe z PKO BP oraz Pekao działają w ten sam sposób. Bank rozlicza transakcje, automatycznie pobierając środki z odpowiedniego konta, co oszczędza klientowi kosztów związanych z przewalutowaniem. Osoba wykonująca przykładową transakcję w EUR, oczywiście musi posiadać odpowiednio dużą sumę w euro na „dopiętym” koncie.
Ważną kwestią wydają się koszty kont połączonych z analizowanymi kartami. Zarówno klient PKO BP jak i Pekao, posługuje się kartą wielowalutowa wydaną do konta w PLN. Takie rachunki przy spełnieniu odpowiednich warunków nie generują miesięcznych opłat za prowadzenie. Dodatkowo, do 31 grudnia br., klienci PKO BP będą zwolnieni z kosztów prowadzenia kont walutowych połączonych z kartą wielowalutową. Osoby wybierające kartę wielowalutową z Pekao, nie mogą liczyć na taką preferencję. Miesięczna opłata za każdy rachunek walutowy w Pekao wynosi odpowiednio: 1,10 USD, 0,99 EUR, 1,39 CHF lub 0,69 GBP.

Porównanie kart wielowalutowych dostępnych na rynku (maj 2017 r.)
Nazwa banku
nazwa oferty

Najważniejsze warunki oferty
PKO BP
Konto Aurum/ Konto Platinium II
1. Karta wielowalutowa może służyć do obsługi nawet czterech kont (rachunku podstawowego w PLN oraz rachunków walutowych - EUR, USD i GBP). Transakcje są rozliczane zgodnie z walutą konta (bez przewalutowań).
2. Karta wielowalutowa jest wydawana bezpłatnie do kont: Aurum lub Platinium II. Opłaty za konto są uzależnione od miesięcznych wpływów na konto lub aktywów zgromadzonych w banku. Bezpłatne jest również konto walutowe (EUR/USD/GBP) „podpięte” do karty - promocja do końca roku.
3. Klient może zarządzać swoją kartą wielowalutową oraz „podpiętymi” kontami za pośrednictwem bankowości internetowej.
Pekao SA
Wielowalutowa karta płatnicza do Eurokonta
(INTRO, Optymalne, Aktywne, Aktywne Plus, Mobilne, NET, Standard, Plus, Niebieskie i Srebrne)
1. Karta wielowalutowa może służyć do obsługi nawet pięciu kont (rachunku podstawowego w PLN i rachunków walutowych - EUR, USD, CHF oraz GBP).
2. Transakcje są rozliczane zgodnie z walutą konta (bez przewalutowań).
3. Karta wielowalutowa może być połączona np. z Eurokontem NET, które jest darmowe. Miesięczna opłata za każdy rachunek walutowy w Pekao wynosi odpowiednio: 1,10 USD/0,99 EUR/1,39 CHF/0,69 GBP.
4. Karta wielowalutowa jest darmowa dla osób, które w miesiącu wykonają przynajmniej cztery transakcje bezgotówkowe. W przeciwnym razie, opłata wynosi 6,99 zł/m-c.
5. Opłata za pobranie gotówki z krajowego i zagranicznego bankomatu wynosi: 2,0% min. 5,0 zł, 2,0% min. 1,5 EUR, 2,0% min. 1,5 USD, 2,0% min. 1,5 CHF lub 2,0% min. 1,0 GBP. Darmowe jest korzystanie z zagranicznych bankomatów grupy UniCredit.

Wielowalutowa karta z Citi Handlowego funkcjonuje zupełnie inaczej
Osoby zainteresowane ofertą kont walutowych mogły już słyszeć, że bank Citi Handlowy również oferuje kartę debetową z możliwością „podpinania” różnych rachunków. Warto jednak wiedzieć, że opisywane rozwiązanie dość znacząco różni się od propozycji Pekao i PKO BP. Klient Citibanku przed wyjazdem za granicę, może łatwo zmienić konto powiązane z kartą (ze złotówkowego na walutowe - EUR, USD lub GBP). Po powrocie z zagranicznej podróży, taka osoba musi pamiętać o ponownym „przepięciu” konta prowadzonego w PLN do swojej karty debetowej (poprzez infolinię lub system bankowości internetowej). Takie rozwiązanie wydaje się mniej wygodne niż propozycje dwóch największych polskich banków (PKO BP oraz Pekao). Istnieje bowiem ryzyko, że zapominalski podróżnik po powrocie do kraju jeszcze przez jakiś czas będzie płacił np. w euro i ponosił koszty przewalutowania według kursów banku.

Advertisement

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »