A A A
drukuj

Konto bankowe od lat? Pora je zmienić

Data publikacji: 2014.10.15 godz. 00:00

Opracowanie własne
OCENA
4,8/5

Przyzwyczajenie do tego, co jest, lenistwo związane z koniecznością zmiany danych lub setki innych powodów sprawiają, że nie zmieniamy konta. A warto się przemóc. Bo to się opłaca

Fot: zmieniamy konto w banku

"summary">Nie płać za konto nawet przez 5 lat!
Zmień konto na lepsze

Każdy, kto swoje konto ma od dawna, pamięta pewnie pobudki, które skłoniły go do jego uruchomienia. A to karta do konta była bezpłatna, a to przelewy wyjątkowo tanie. Dla innych natomiast ważna stała się możliwość korzystania bez opłat z wszystkich bankomatów i zero złotych za prowadzenie rachunku.

Niezależnie od powodu, klienci wybierali konto z najlepszą w danym momencie ofertą. Ale bankowe cenniki się zmieniają. Co rusz do tabeli opłat i prowizji wpadają nowe opłaty. Są więc takie za prowadzenie rachunku, jeśli nie przelewamy swojej pensji, albo takie, które zmuszają nas do regulowania należności za używanie karty. A jeśli dodatkowo dołożyć do tego opłaty związane z użytkowaniem karty kredytowej, którą dawno temu sympatyczny przedstawiciel banku nam zaproponował, to kwoty mogą być dosyć spore.

Ile kosztuje Twoje konto?

Mało kto jednak dokładnie liczy, ile naprawdę kosztuje go korzystanie z rachunku bankowego. Bo era całkowicie darmowych produktów bezpowrotnie minęła. No chyba, że klient należy do segmentu VIP lub spełnia wygórowane zasady określone przez bank i tak np. zasila regularnie konto wpływami w odpowiednio dużej kwocie, często płaci kartą albo ma kredyt hipoteczny o dużej wartości.

I niech nie zwiedzie nikogo przyzwyczajenie. Zmiana banku obsługującego podstawowy rachunek nie jest trudna. Można to zrobić w parę chwil. Jeśli dodatkowo klient przekaże w nowym banku odpowiednie pełnomocnictwo, ten zajmie się przeniesieniem wszystkich stałych zleceń, zdefiniowanych przelewów i zapisania ich w nowym rachunku. Dodatkowo może też zamknąć stary rachunek, a wszystkim zainteresowanym (np. pracodawcy) wysłać informację o nowym rachunku bankowym. Nie jest to więc trudne, a może być wyjątkowo opłacalne.

Nowy bank może pomóc klientowi wykonać wszystkie formalności związane z zamknięciem rachunku w obecnym banku. Do tej czynności będzie mu potrzebne jedynie podpisane przez klienta wypowiedzenie umowy starego konta oraz dyspozycja przelewu środków na nim zgromadzonych.

Nowe konto to zysk... i prezent

Konto warto też zmienić z innego powodu. Okresowo zdarzają się promocje, gdy bankowcy proponują gotówkę lub prezent z postaci elektroniki za założenie konta w instytucji, którą reprezentują. Można przy takiej okazji zebrać całkiem dużą sumkę.

Są i tacy, którzy zmieniają konto bo nowy bank, do którego chcą się przenieść ma wyjątkowe karty płatnicze. Lepiej zabezpieczone albo po prostu ładniejsze.

Pamiętać jednak trzeba, że rosnąca konkurencja między bankami, zmusza do poszukiwania coraz to lepszych ofert. Zmiana rachunku bankowego nie powinna być dokonywana „od wielkiego dzwonu”. Niech to wejdzie w krew. 20 złotych miesięcznie oddawane jako koszt wszelkiego rodzaju usług związanych z rachunkiem, to stanowczo za dużo. A zmiana konta na tańsze lub bardziej funkcjonalne, naprawdę zajmuje tylko chwilę.

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa Pekao S.A. w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne z Kartą Wielowalutową w PEKAO S.A »