A A A
drukuj

Konto firmowe – konieczność czy zbędny wydatek?

Data publikacji: 2014.12.22 godz. 00:00

artykuł sponsorowany

OCENA
5.0/5

Jednym z podstawowych pytań, przed jakim staje świeżo upieczony przedsiębiorca jest „Czy muszę mieć konto firmowe?”...

Fot: czy konto firmowe jest konieczne?

Ustawodawca precyzuje jasno w art. 22 § 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, że rachunek bankowy jest wymagany w przypadku realizacji transakcji powyżej 15 tys. euro lub jeśli przedsiębiorca prowadzi rozliczenia z innymi podmiotami gospodarczymi. Nie istnieje więc obowiązek posiadania odrębnego konta firmowego do wykonywania przelewów w ramach działalności gospodarczej. Warto jednak zastanowić się, czy aby konto firmowe jest to rzecz na której warto oszczędzać i opierać obsługę finansową na koncie osobistym. Skupimy się przede wszystkim nad małą, jednoosobową działalnością gospodarczą. Przy większych przedsiębiostwach konto firmowe jest koniecznością, głownie ze względów praktycznych.

Kredyt dla firmy możesz teraz testować przez 6 miesięcy! Sprawdź »

Wygoda i przezorność

Pomimo tego, że nie istnieje w Polsce ustawowy obowiązek posiadania konta firmowego, niektóre banki zastrzegają w regulaminach kont osobistych, że rachunek służy do transakcji jedynie prywatnych i nie może być używany w celach związanych z działalnością gospodarczą. Regulaminy przewidują również możliwość wypowiedzenia umowy rachunku osobistego w przypadku realizowania przelewów firmowych. Zapis zapewne czysto teoretyczny. Trudno sobie wyobrazić, przy dzisiejszej konkurencji, że bank zdecyduje się na zamknięcie konta i oddanie klienta innej instytucji finansowej.

Kolejną rzeczą, którą warto poruszyć jest kwestia wygody. Czasami trudno będzie się połapać w historii operacji w ramach działalności gospodarczej, gdy będą się tam plątały przelewy za karnet na siłownię czy płatności kartą w sklepie spożywczym. W pewnych sytuacjach może nam być ciężko oddzielić transakcje prywatne od tych związanych z działalnością gospodarczą. Jeśli pozycji na historii rachunku będzie więcej, tym trudniej będzie się połapać w całym bałaganie. A wzrost operacji będzie następował wraz z rozwojem całego przedsiębiorstwa.

Konto firmowe przyda nam się również przy okazji kontroli ze strony chociażby Urzędu Skarbowego. Dużo łatwiej będzie nam „wytłumaczyć się” z operacji księgowych mając do przeszukania historię operacji, związaną jedynie z przedsiębiorstwem. Dodatkowo, wszelkie opłaty związane z rachunkiem firmowym możemy zaliczyć w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Pamiętajmy również o fakcie, iż posiadanie konta firmowego daje nam możliwości korzystania z preferencji przy produktach kredytowych przeznaczonych dla firm. Konto takie otwiera nam możliwość korzystania z produktów skierowanych ściśle do segmentu biznesowego.

Konto osobiste – niski koszt

Porównując koszty obu kont, nietrudno stwierdzić, że tańsze w obsłudze są konta osobiste, które dzisiaj przy aktywnym korzystaniu z niego, mogą być zupełnie darmowe. Natomiast do pewnego czasu konta firmowe odznaczały się opłatą za prowadzenie konta w granicach 10 -20 złotych i osoba korzystająca z konta musiała płacić za każdy przelew zewnętrzny odpowiednią prowizję. Na szczęście, konkurencja podobnie jak na rynku kont osobistych, przyniosła rewolucję. Banki doceniły także ten segment bankowości, sprowadzając koszty do minimum lub faworyzując osoby, które aktywnie korzystają z karty płatniczej lub wykazują odpowiednie saldo na koncie. Takie osoby mogą liczyć nawet na bezpłatne konto firmowe. 

Odsetki od lokowanych środków

Należy również pamiętać o fakcie, iż za przychód z działalności uważa się również odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością. Więc jeśli prowadzimy rachunek osobisty i korzystamy z niego również przy sprawach biznesowych, przetrzymywane środki pieniężne, nawet jeśli dadzą odsetki, mogą zostać rozliczone prywatnie i opodatkowane podatkiem Belki. A dzieje się to dlatego, że nie można stwierdzić czy są to środki zgromadzone prywatnie czy też są związane z prowadzeniem firmy. 

W przypadku kiedy przedsiębiorstwo odnotowuje wysokie koszty przy działalności gospodarczej, przychód z odsetek bankowych widniejących na koncie firmowym, byłby znacznie korzystniejszy niż przychód rozliczany według podatku Belki. Podsumowując, oddzielenie rachunku prywatnego od firmowego, pomimo iż nie jest koniecznością jest po pierwsze wygodne, a po drugie wiąże się z wieloma zaletami dla podatnika – przedsiębiorcy.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »