A A A
drukuj

Konto osobiste czy firmowe?

Data publikacji: 2014.12.01 godz. 00:00

Opracowanie własne
OCENA
3.7/5

Przedsiębiorcy muszą posiadać konto bankowe. Nie musi to koniecznie być rachunek dedykowany dla firm. Warto jednak taki wybrać. Dlaczego?  

Fot: konto fimowe

Osoby, które od niedawna prowadzą firmę albo takie, które dopiero planują ją założyć, bardzo często zadają pytanie czy potrzebne jest im firmowe konto bankowe. Odpowiedź jest banalnie prosta. Przedsiębiorca musi mieć konto, choćby po to, by płacić obowiązkowe składki ZUS i podatki. Nie musi to być jednak konto firmowe.

Konto dla firmy

Wystarczyć może konto osobiste, jeśli oczywiście ma możliwość realizowania przelewów podatkowych i do ZUS. Krajowe Biuro Informacji Podatkowej przekonuje, że o tym, by przedsiębiorca musiał mieć specjalne konto tylko do rozliczeń firmowych nie ma nigdzie informacji. Ani w ustawie „ordynacja podatkowa”, ani w tej o ubezpieczeniach społecznych.

W ustawie o swobodzie działalności gospodarczej czytamy, że przelewy związane z wykonywaną działalnością gospodarczą trzeba robić, gdy pieniądze mają trafić do innego przedsiębiorcy i jest to kwota większa niż 15 tys. Euro.

Prawo nie określa z którego rachunku – osobistego czy firmowego – mają być prowadzone rozliczenia firmowe. Najważniejsze są:

  • prawidłowe oznaczenie przelewu (NIP, REGON, PESEL) w przypadku przelewów do ZUS czy urzędu skarbowego
  • przekazanie środków na określone konto

Dlaczego firmowe?

Mimo to, warto zdecydować się na konto firmowe. Przede wszystkim dla większej przejrzystości rozliczeń. Oddzielenie transakcji prywatnych od tych związanych z działalnością gospodarczą pomaga w prowadzeniu księgowości. Dzięki rozdzieleniu rachunków łatwiej kontrolować przychody i firmowe wydatki.

Masz firmę? Sprawdź, jak oszczędzać na paliwie

Konto firmowe to również skuteczna ochrona…w przypadku problemów finansowych. Konto używane w działalności gospodarczej należy zgłosić do urzędu skarbowego. W razie kontroli skarbowej urzędnicy zajrzą w transakcje firmowego rachunku. Tylko w wyjątkowych sytuacjach pracownicy kontroli skarbowej mogą zażądać wglądu w osobisty rachunek przedsiębiorcy. Właściciel konta firmowego może też wszelkie opłaty związane z jego użytkowaniem wliczyć w koszty działalności. Mowa tu nie tylko o comiesięcznej opłacie za prowadzenie rachunku, ale i o różnych prowizjach czy odsetkach od kredytu.

Wybierając między rachunkiem biznesowym, a prywatnym należy pamiętać o ważnej zasadzie. Banki w regulaminie otwierania i prowadzenia ROR często stosują zapis, że w przypadku rozliczania poprzez konto transakcji firmowych bank może wypowiedzieć umowę rachunku. Są to jednak rzadkie przypadki. Przestrzegano tych zapisów szczególnie mocno, gdy konta firmowe były dużo droższe od ich odpowiedników „konsumenckich”.

Dziś nie dość, że można znaleźć całkowicie darmowe rachunki dla przedsiębiorców, to na dodatek wiele z nich prowadzonych jest przez banki – jak same podkreślają – specjalizujące się w obsłudze przedsiębiorców. Wśród tych najbardziej znanych są Idea Bank, Meritum Bank czy całkowicie mobilny BizBank (marka FmBanku).

Oprócz tego mamy też ofertę „tradycyjnych” banków konsumenckich, które w swojej ofercie mają rachunki dla firm. W obu przypadkach standardem jest możliwość otwarcia takiego rachunku przez Internet. Dzięki elektronicznej bazie przedsiębiorców prowadzonej przez Ministerstwo Gospodarki, bankowcy (i nie tylko) mają dostęp do danych firmy, co ułatwia weryfikację.

Należy jednak pamiętać o bardzo ważnej rzeczy. Dane firmy (nawet w przypadku jednoosobowej działalności) są jawne i dostępne w wielu ogólnodostępnych rejestrach. Trzeba więc zwrócić szczególną uwagę, czy ktoś nie korzysta z tych danych bezprawnie (np. próbując wyłudzić kredyt).

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »