A A A
drukuj

KRD – co warto o nim wiedzieć?

Data publikacji: 2019.04.29 godz. 12:08
OCENA
4.5/5

Zadłużenie Polaków wzrasta. Coraz więcej zaciągamy kredytów i pożyczek, w tym wysokokwotowych kredytów hipotecznych. Niestety, za nierzetelne wywiązywanie się ze swoich długów osobom prywatnym i przedsiębiorcom grożą przykre konsekwencje. Między innymi mogą być wpisani na listę dłużników Krajowego Rejestru Długów (KRD).

Fot: Co trzeba wiedzieć o KRD?

KRD to Krajowy Rejestr Dłużników gromadzący i udostępniający dane dotyczące dłużników w Polsce - zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. 

Czym jest KRD?
W Polsce funkcjonuje kilka Biur Informacji Gospodarczej, na podstawie przepisów ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji i wymianie danych gospodarczych. Jednym z nich jest Krajowy Rejestr Długów, w skrócie KRD, który został powołany do życia z dniem 4 sierpnia 2003 roku. Właściwie jest to Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej. Do podstawowych zadań biura zalicza się przyjmowanie, przechowywanie oraz udostępnianie informacji o zadłużeniu firm i konsumentów.

Podstawowe zadania KRD
Zgodnie z prawem KRD zajmuje się gromadzeniem i przetwarzaniem oraz udostępnianiem określonym podmiotom danych dotyczących niespłaconych zobowiązań finansowych. Każdy niesolidny płatnik, bez względu na to, czy będzie to osoba prywatna, czy też przedsiębiorca, może trafić za swoje długi do KRD i w związku z tym będzie miał problemy z zaciąganiem kolejnych zobowiązań.
Wpis do KRD kształtuje negatywny wizerunek finansowy danej osoby lub podmiotu. Niesolidny dłużnik będzie miał nie tylko problem z zaciągnięciem jakiegokolwiek kredytu w banku, ale i ze skorzystaniem z oferty firm pozabankowych. Prócz tego nie będzie mógł swobodnie podpisywać umów z operatorem telefonii komórkowej czy internetu lub skorzystać z leasingu.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Kto trafi do KRD?
Wiemy już, że dłużnicy są wpisywani na listę KRD. Wpis może być dokonany wówczas, gdy zadłużenie ma odpowiednią kwotę, a zaległości trwają od pewnego czasu. Osoba fizyczna zostanie wpisana na listę dłużników w KRD, jeśli przez co najmniej 30 dni zalega z zapłatą kwoty co najmniej 200 zł i jednocześnie minął przynajmniej miesiąc od wysłania listem poleconym lub od dostarczenia do rąk własnych wezwania do zapłaty z ostrzeżeniem wpisania do KRD.
Jednocześnie na taką samą listę może zostać wpisany przedsiębiorca zalegający z zapłatą długu w wysokości co najmniej 500 zł, a termin zapłaty przekroczony został o co najmniej 60 dni. Wierzyciel musi poinformować dłużnika o zamiarze wpisania do rejestru, na przykład wysyłając do niego list polecony.
Do KRD można podać nazwisko dłużnika lub nazwę firmy właściwie każdy, kto jest wierzycielem dłużnika i ma uzasadnione podstawy domagać się od niego zwrotu należności.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Kiedy dane z KRD są wykreślane?
Wykreślenie z KRD następuje, jeśli dłużnik spłaci swoje zobowiązanie wraz z odsetkami. Wówczas wierzyciel ma obowiązek w ciągu 14 dni usunąć dane dłużnika z KRD. 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »