A A A
drukuj

Kredyt samochodowy czy „gotówka” - co bardziej się opłaca?

Data publikacji: 2018.10.26 godz. 15:32
OCENA
5.0/5

Kredyty gotówkowe są coraz popularniejszym sposobem na sfinansowanie zakupu auta. Sprawdzamy, czy takie kredyty są droższe od typowych kredytów samochodowych.

Fot: Porównanie kredytów na samochód - październik 2018

Od pewnego czasu, można zauważyć ciekawy trend dotyczący kredytów na zakup samochodu. Okazuje się, że niektóre banki promują typowe kredyty gotówkowe z opcją sfinansowania pojazdu. Takie „gotówki” w odróżnieniu od tradycyjnych kredytów samochodowych, nie posiadają ograniczeń związanych z maksymalnym wiekiem auta. Dodatkowym atutem kredytu gotówkowego w kontekście zakupu samochodu jest brak kłopotliwych zabezpieczeń (związanych np. z zastawem, przewłaszczeniem lub cesją polisy AC). Postanowiliśmy sprawdzić, czy pod względem kosztowym „gotówki” również mogą być bardziej konkurencyjne od standardowych kredytów na zakup samochodu.

Typowy kredyt samochodowy niekoniecznie musi być „tańszy”
Porównanie kosztowe kredytów gotówkowych oraz samochodowych najlepiej przeprowadzić przy wykorzystaniu realistycznego przykładu. Taki przykład uwzględniony przez analityków eBroker.pl, zakłada zakup pięcioletniego używanego auta o wartości 25 000 zł. Klient banku chce sfinansować całą taką transakcję przy pomocy pożyczonych środków i spłacić dług w ciągu 60 miesięcy. Dwie poniższe tabele prezentują dobre propozycje kredytów gotówkowych i samochodowych, które mogą sprostać potrzebom przykładowego nabywcy auta.

Przykładowe raty kredytów gotówkowych na samochód (kwota: 25 000 zł, okres spłaty: 5 lat)
Nazwa banku
Nazwa kredytu 
Wysokość raty kredytu Sprawdź ofertę online:
Kredyty gotówkowe o wartości 25 000 zł i okresie spłaty 5 lat
Bank Credit Agricole
Kredyt gotówkowy
491,50 zł  Sprawdź »
Santander Consumer Bank
Mistrzowski Kredyt Gotówkowy
528,19 zł  Sprawdź »
ING Bank Śląski
Pożyczka Gotówkowa
531,32 zł  Sprawdź »
Raiffeisen Polbank
Kredyt na Miarę
542,42 zł  

Przykładowe raty kredytów samochodowych (kwota: 25 000 zł, okres spłaty: 5 lat)
Nazwa bankuNazwa kredytu Wysokość raty kredytu Sprawdź ofertę online
Kredyty samochodowe o wartości 25 000 zł i okresie spłaty 5 lat
(na używany pięcioletni samochód, wkład własny - 0%)
mBank
Kredyt samochodowy
519,66 zł  
Santander Consumer Bank
Kredyt na samochód używany
524,11 zł  Sprawdź »
BGŻ BNP Paribas
Kredyt samochodowy
539,07 zł  

Po porównaniu rat przykładowych kredytów można zauważyć, że produkty przeznaczone wyłącznie do sfinansowania zakupu auta, nie posiadają żadnej przewagi kosztowej. Raty takich kredytów samochodowych oscylują bowiem na poziomie 520 zł - 539 zł. Analogiczny poziom rat przykładowych kredytów gotówkowych wynosi 492 zł - 542 zł. Taki wynik wskazuje, że typowe pożyczki gotówkowe. pomimo braku zabezpieczeń dotyczących zakupionego samochodu, niekoniecznie muszą być droższe. Wpływ na opisywaną sytuację ma między innymi większa konkurencyjność rynku kredytów gotówkowych (w stosunku do wąskiej oferty kredytów samochodowych).

Credit Agricole posiada dobrą ofertę sfinansowania samochodu
W nawiązaniu do tematu kredytów gotówkowych, warto bliżej przyjrzeć się propozycjom, które są dobrym wyborem dla osób kupujących samochód. W powyższej tabeli znajdziemy trzy dobrze znane kredyty, które regularnie pojawiają się w rankingach eBroker.pl. Mowa o Mistrzowskim Kredycie Gotówkowym Santander Consumer Banku, popularnej Pożyczce Gotówkowej z ING Banku Śląskiego oraz Kredycie na Miarę z oferty Raiffeisen Polbanku. Po sprawdzeniu wysokości rat okazuje się, że wspomniane kredyty zostały wyprzedzone przez nową propozycję Credit Agricole. Ten francuski bank niedawno rozpoczął ciekawą promocję swojego kredytu gotówkowego. Mowa o zwolnieniu z kosztów prowizji przygotowawczej tych osób, które wcześniej nie pożyczały środków od Credit Agricole. Zerową prowizję przewidziano dla klientów składających wniosek kredytowy do końca 2018 roku, którzy dodatkowo założą ROR, pożyczą środki na maksymalnie 60 miesięcy i ustawią opcję automatycznej spłaty rat z konta. Spełnienie wspomnianych warunków skutkuje bardzo atrakcyjnymi warunkami finansowania - stałym oprocentowaniem na poziomie 9,99% i zerową prowizją za udzielenie kredytu.
W nawiązaniu do oferty Credit Agricole warto dodać, że wspomniany bank może sfinansować nawet bardzo duże potrzeby dotyczące zakupu auta. Maksymalny limit kredytu gotówkowego wynosi bowiem 255 550 zł. Nowi klienci potrzebujący znacznie mniejszego kredytu (do 3000 zł na okres maksymalnie 12 miesięcy), mogą skorzystać z kolejnej promocji Credit Agricole. Mowa o całkowicie darmowym kredycie, który jest udzielany posiadaczom konta osobistego w Credit Agricole. Dowiedz się więcej o kredycie Credit Agricole »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »