A A A
drukuj

Poznaj swoje prawa:
Kto w 2018 r. nie zapłaci składek na ZUS?

Data publikacji: 2018.07.18 godz. 15:37
OCENA
4.5/5

Od końca kwietnia 2018 roku obowiązuje nowa ulga dla przedsiębiorców. Warto zatem poznać zasady tak zwanej „ulgi na start”. Co się zmieniło i ile można zaoszczędzić?

Fot: Jakie ulgi czekają na nowych przedsiębiorców w 2018 roku?

Wysokość składek na ZUS i NFZ to główny powód narzekań rodzimych przedsiębiorców. Większość takich osób musi płacić około 1200 zł miesięcznie nawet jeśli ich firma wygenerowała stratę albo niski zysk. Rząd niedawno obiecał uzależnienie poziomu składek na ubezpieczenie społeczne od wysokości przychodu. Zmiana ma dotyczyć firm z miesięcznym obrotem do 5250 zł. Na wprowadzenie tego rozwiązania trzeba będzie jednak poczekać przynajmniej do 1 stycznia 2019 roku. Już teraz niektórzy przedsiębiorcy mogą skorzystać z innego ułatwienia. Mowa o tak zwanej „uldze na start”, która jest adresowana do osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej. W ramach kolejnego artykułu z cyklu „Poznaj swoje prawa”, eksperci eBroker.pl tłumaczą, którzy przedsiębiorcy są uprawnieni do skorzystania z nowej ulgi. Nasza porównywarka wyjaśnia również inną ciekawą zmianę obowiązującą od 30 kwietnia 2018 r. Mowa o możliwości prowadzenia nierejestrowanej działalności gospodarczej w przypadku niskich przychodów.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Półroczne zwolnienie ze składek nie dotyczy wpłat do NFZ - u
Na wstępie warto przypomnieć, że nowe zwolnienie ze składek ZUS dla przedsiębiorców zostało wprowadzone w ramach tzw. konstytucji dla biznesu. Dokładne informacje o wspomnianej uldze znajdziemy w ustawie prawo przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 r. (Dz. U. poz. 646). Ta ustawa daje jednoosobowym przedsiębiorcom i wspólnikom spółki cywilnej możliwość nieopłacania składek na ZUS przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Warto podkreślić, że półroczne zwolnienie „z ZUS-u” nie dotyczy składki zdrowotnej (należnej Narodowemu Funduszowi Zdrowia). To oznacza, że przez pierwsze sześć miesięcy rozpoczętej działalności, nowe firmy muszą opłacać składkę zdrowotną o wysokości przynajmniej 9% z 3/4 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Taka minimalna składka zdrowotna wynosi 319,94 zł w 2018 r.

Po 6 miesiącach ulgi składki będą niższe jeszcze przez 2 lata
Trzeba wspomnieć, że opisywana „ulga na start” jest kompatybilna z wcześniej wprowadzoną obniżką składek ZUS przez pierwsze 24 miesiące działalności firmy. Po zakończeniu półrocznego okresu zupełnego zwolnienia ze składek społecznych ZUS (emerytalnej, rentowej, dobrowolnej chorobowej oraz wypadkowej), nowy przedsiębiorca przez dwa lata będzie płacił składki społeczne o obniżonej wysokości. Od kwietnia 2018 r. preferencyjny poziom takich składek społecznych wynosi:

  • 519,28 zł z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym,
  • 503,84 zł bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Jeżeli przedsiębiorca lub wspólnik spółki cywilnej przed upływem 6 miesięcy zrezygnuje z „ulgi na start”, to przez kolejne 2 lata również będzie opłacał składki ZUS naliczane od niższej podstawy (30% wynagrodzenia minimalnego). Warto wspomnieć, że jeśli początek korzystania z „ulgi na start” przypadnie w ciągu miesiąca kalendarzowego (tzn. po pierwszym jego dniu), to sześciomiesięczny termin zwolnienia trzeba naliczać od początku kolejnego miesiąca. To rozwiązanie oczywiście jest korzystne dla przedsiębiorców.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma również mniej optymistyczne wiadomości dla osób, które będą chciały skorzystać z nowej ulgi. Takie półroczne zwolnienie ze składek społecznych niestety nie przysługuje osobom świadczącym wcześniej podobne usługi na rzecz pracodawcy, z którym w bieżącym lub poprzednim roku łączył je stosunek pracy. „Ulga na start” jest niedostępna również dla przedsiębiorców, którzy w ciągu ostatnich 60 miesięcy zawiesili lub zakończyli działalność gospodarczą.
Przejdź na drugą stronę i dowiedz się, kto może prowadzić działalność niezarejestrowaną »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »