A A A
drukuj

Poznaj swoje prawa:
Kto w 2018 r. nie zapłaci składek na ZUS?

Data publikacji: 2018.07.18 godz. 15:37
OCENA
4.5/5

Nierejestrowana działalność to kontrowersyjne rozwiązanie
„Ulga na start” jest adresowana wyłącznie do osób rozpoczynających działalność gospodarczą po raz pierwszy w życiu albo pierwszy raz od przynajmniej 60 miesięcy. Aktywnych przedsiębiorców może zainteresować inne rozwiązanie wprowadzone w ramach tzw. konstytucji dla biznesu. Chodzi o możliwość prowadzenia niezarejestrowanej działalności gospodarczej, o ile przychody z niej w każdym miesiącu nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia (50% x 2100 zł w 2018 r.), a dana osoba fizyczna przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadziła zarejestrowanej firmy. Przekroczenie wspomnianego limitu przychodów sprawi, że osoba fizyczna będzie musiała zarejestrować swoją działalność w ewidencji CEIDG. Osoby fizyczne nie przekraczające obrotu na poziomie 50% „najniższej krajowej”, mogą dobrowolnie wykonać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Warto pamiętać, że możliwość prowadzenia biznesu bez rejestracji, nie dotyczy wspólników spółki cywilnej. Osoby fizyczne prowadzące nierejestrowany biznes, nie będą musiały z tego tytułu płacić składek ZUS i NFZ, a podatek PIT (bez odsetek) zapłacą zbiorczo przy okazji rocznego rozliczenia (od tzw. przychodów z innych źródeł).

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »
Możliwość prowadzenia komercyjnej działalności na małą skalę bez składek ZUS/NFZ to rozwiązanie, które bez wątpienia ucieszy wielu początkujących przedsiębiorców. Eksperci ostrzegają jednak, że pomysł rządu będzie skutkował nadużyciami oraz powstaniem nieuczciwej konkurencji. Można bowiem wyobrazić sobie osoby, które jawnie będą świadczyć usługi lub sprzedawać produkty o wartości nieprzekraczającej 50% minimalnego wynagrodzenia i jednocześnie generować znacznie wyższy obrót w „szarej strefie”. Dla takich nieuczciwych biznesmenów, możliwość prowadzenia nierejestrowanej działalności na małą skalę będzie dobrym wytłumaczeniem w razie kontroli fiskusa.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus