A A A
drukuj

Które instytucje finansowe oferują PPK?

Data publikacji: 2019.11.18 godz. 11:28
OCENA
5.0/5

Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, zastanawiają się nad kwestią tego, jakie instytucje finansowe prowadzą Pracownicze Plany Kapitałowe, które od niedawna obowiązują w Polsce. Sprawdźmy, do jakich instytucji trafiają pieniądze od pracownika, pracodawcy i z budżetu państwa.

Fot: Pracownicze Plany Kapitałowe

20 instytucji finansowych w Polsce pozwala obecnie na założenie i prowadzenie pracowniczych programów emerytalnych. 

PPK od 1 lipca 2019 roku
Z dniem 1 lipca 2019 roku wszystkie firmy w Polsce zatrudniające minimum 250 pracowników (stan na dzień 31 grudnia 2018 roku) są zobowiązane do umożliwienia pracownikom oszczędzanie w PPK. Pracodawca wpłaca z własnych środków składkę na PPK, zaś ze środków pracownika także odprowadzana jest na PPK składka.
Pracownik ma prawo podjąć decyzję, czy pozostać w pracowniczych planach kapitałowych, do których pracowników zapisuje się automatycznie, czy zadeklarować rezygnację z nich. Wkrótce podobnego wyboru będą dokonywać pracownicy mniejszych firm - od 1 stycznia 2020 roku do PPK zostaną włączone firmy zatrudniające co najmniej 50 pracowników, a od 1 lipca 2020 roku - firm zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Od 1 stycznia 2021 roku pozostałe podmioty zatrudniające i jednostki sektora publicznego także trafią do PPK.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Obowiązki pracodawcy
Na barkach pracodawców, którzy zatrudniają więcej niż 250 pracowników, spoczywa obowiązek wybrania instytucji finansowej, w której zostaną utworzone rachunki PPK dla pracowników. Na podpisanie umowy z daną instytucją pracodawca ma czas do 25 października 2019 roku, a na podpisanie umowy na prowadzenie do 12 listopada 2019 roku.
Do takich pracodawców dołączą wkrótce kolejni, dlatego warto wiedzieć, w jakich instytucjach finansowych można założyć PPK.

Instytucje finansowe z PPK
Pracodawca może zawrzeć umowę na prowadzenie konta PPK pracownika z jedną z instytucji finansowych takich jak:

  • fundusz inwestycyjny, zarządzany przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych,
  • fundusz emerytalny zarządzany przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne lub Pracownicze Towarzystwo Emerytalne,
  • Zakład Ubezpieczeń.

Konta oszczędnośœciowe z 18 banków. Porównaj oferty »

Obecnie istnieje łącznie 20 takich instytucji, które zostały wymienione na stronie https://www.mojeppk.pl/lista-instytucji-finansowych.html. Wśród nich znajdują się: PKO TFI, Millennium TFI S.A., NN Investment Partners TFI S.A., AXA TFI S.A., BPS TFI S.A., Pocztylion - Arka PTE S.A., Skarbiec TFI S.A., Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group, TFI Allianz Polska S.A., Investors TFI S.A., PFR TFI S.A., ESALIENS TFI S.A., Santander TFI S.A., TFI PZU S.A., Pekao TFI S.A., Aegon PTE S.A., BNP Paribas TFI S.A., Generali Investments TFI S.A., Aviva Investors Poland TFI S.A. oraz National-Nederlanden PTE S.A.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »