A A A
drukuj

Lokaty długoterminowe a inflacja

Data publikacji: 2018.06.27 godz. 16:42
OCENA
5.0/5

Najbezpieczniejszym sposobem inwestowania posiadanych środków finansowych jest założenie lokaty bankowej. Pieniądze na takich depozytach są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Czy jednak warto założyć lokatę długoterminową, na rok lub dłużej? Czy inflacja nie „przeje” zysków wynikających z niej?

Fot: Czy lokaty długookresowe są opłacalne?

Inflacja powoduje, że zyski z lokaty długoterminowej mogą być realnie niższe lub wyższe, ponieważ wpływa ona bezpośrednio na siłę nabywczą pieniądza. 

Niskie oprocentowanie lokat
Od kiedy Rada Polityki Pieniężnej w Polsce prowadzi politykę niskich stóp procentowych, lokaty bankowe mają niskie oprocentowanie. Na najlepszych można zarobić 4 proc. w skali roku. Banki są skłonne zaoferować względnie wysokie oprocentowanie depozytu terminowego, jeśli klient zdecyduje się na powierzenie pieniędzy na długi czas, np. 24 czy 36 miesięcy. Wtedy jednak pojawia się ryzyko, że w czasie trwania lokaty zmienią się warunki na rynku pieniężnym w Polsce. Głównie chodzi tu o rzeczone stopy procentowe oraz wysokość inflacji.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Zysk z lokaty a inflacja
Inflacja oznacza proces, w którym następuje wzrost przeciętnego poziomu cen w gospodarce, przez co spada siła nabywcza pieniądza krajowego. Im większa inflacja, tym większy wzrost cen. Jednocześnie przy wysokiej inflacji klienci, którzy mają założone lokaty bankowe, mogą na nich paradoksalnie stracić, jeśli próg inflacji przekroczy wysokość oprocentowania nominalnego.
„Wrogiem” oszczędności na lokatach terminowych jest inflacja, ponieważ ceny rosną, a oszczędności pozostają zamrożone. Mimo więc faktu, że oferowane na lokacie bankowej oprocentowanie jest stałe, to w rzeczywistości będzie niższe ze względu na rosnącą inflację.

Konta oszczędnośœciowe z 18 banków. Porównaj oferty »

Korzystne lokaty ze zmiennym oprocentowaniem
Oprocentowanie na lokatach może być stałe lub zmienne. Najczęściej ma charakter stały, a klient od razu przy podpisywaniu umowy z bankiem wie, ile zarobi po upływie czasu, na który zakłada depozyt. Na lokacie z oprocentowaniem zmiennym jest ono ustalane na podstawie zmiennego wskaźnika, zwykle związanego z inflacją, np. WIBOR. Dzięki temu oprocentowanie lokaty w pewien sposób uwzględni zmiany inflacji, co w przypadku lokat ze stałym oprocentowaniem nie jest możliwe.
Pewnym ryzykiem oszczędzającego na długoterminowych lokatach będzie to, że nigdy nie wiadomo jak w przyszłości kształtować się będzie inflacja i główne stopy procentowe NBP. Jeśli te ostatnie wzrosną, a klient założył na starych zasadach lokatę np. 24-miesięczną, straci część potencjalnego zysku, kiedy banki zaczną oferować klientom coraz wyższe oprocentowanie na depozytach terminowych.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »