A A A
drukuj

Młodzi bez PIT – w jakich przypadkach?

Data publikacji: 2019.10.02 godz. 14:20
OCENA
5,0/5

Podatek dochodowy od osób fizycznych płacą wszyscy ci, którzy w ubiegłym roku podatkowym osiągali przychody lub dochody z opodatkowanych źródeł. Jednak dziś można mówić o wyjątku - zwolnienie z PIT przysługuje bowiem w niektórych przypadkach dla osób młodych.

Fot: Zasady zwolnienia z podatku dochodowego dla młodych.

Z ulgi „Bez PIT dla młodych” skorzystają osoby do ukończenia 26. roku życia, które pracują na etacie lub wykonują pracę na podstawie umowy zlecenie. 

Ulga w PIT dla młodych
Ministerstwo finansów przygotowało, a następnie poddało pod głosowanie projekt ustawy dotyczący ulgi w PIT dla osób do 26. roku życia. Dotyczył on ulgi „Bez PIT dla młodych”, nazywanej również zerowym PIT-em dla młodych. Wszedł on w życie z dniem 1 sierpnia 2019 roku.
Ulga dotyczy zwolnienia z obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz z konieczności składania deklaracji PIT w urzędzie skarbowym.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Dla kogo ulga?
Ulga „Bez PIT dla młodych”, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy osób, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągają przychody z pracy, tj. z takich źródeł jak:

  • stosunek pracy,
  • spółdzielczy stosunek pracy,
  • stosunek służbowy,
  • stosunek pracy nakładczej,
  • umowa zlecenia zawarta z firmą.

Słowem, przychody z pracy i przychody z umów zlecenia dla osób do 26. roku życia mogą być zwolnione z PIT. Tym samym zerowy PIT nie będzie obejmował młodych przedsiębiorców, którzy rozpoczęli prowadzenie własnej działalności gospodarczej, ani osób, które pobierają aktualnie zasiłki chorobowe, macierzyńskie bądź świadczenie rehabilitacyjne.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »
Szacuje się, że z nowej ulgi może już w tym roku skorzystać ponad 2 mln młodych pracowników i zleceniobiorców.

Wprowadzenie ulgi w trakcie roku podatkowego
Z uwagi na fakt, że ulga „Bez PIT dla młodych” weszła w życie z dniem 1 sierpnia 2019 roku, roczny limit przychodów, które zwalniają z opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, został proporcjonalnie zmniejszony. Przez pierwsze 5 miesięcy bieżącego roku limit właściwy dla ulgi liczy się jako 5/12 kwoty rocznej, tj. 5/12*85 528 zł, co równa się 35 636,67 zł.
Młody pracownik realnie zyska na wprowadzeniu nowej ulgi od 133 do 564 zł miesięcznie. W skali roku będzie to od 1592 do nawet 6768 zł. Wysokość profitów uzależniona jest od kwoty wynagrodzenia danej osoby - im jest ona wyższa, tym większe korzyści osiągnie beneficjent.

Komentarze

comments powered by Disqus