A A A
drukuj

Młodzi Polacy zadłużają się na “życie na bogato”

Data publikacji: 2019.08.05 godz. 15:33
OCENA
4.5/5

Młodym Polakom wyraźnie brakuje odpowiedzialności za podejmowane decyzje finansowe. Nie myślą oni o konsekwencjach zaciągnięcia pożyczek i kredytów, nie zastanawiają się, czy będą w stanie je spłacić, przez co wpędzają się w długi. Na co wydają pozyskane z banków i firm pożyczkowych pieniądze?

Fot: Jak pożyczają młodzi?

Ponad 630 tys. młodych ludzi w Polsce ma długi, a ich łączne zadłużenie sięga już 6,5 mld zł. Kupują bezmyślnie, spontanicznie i wydają na własne przyjemności. 

Rekordowi dłużnicy wśród osób młodych
Z bazy Krajowego Rejestru Długów (KRD) wynika, że rekordzistą wśród ludzi młodych jest 31-latek, który ma dług sięgający aż 6 mln zł. Z kolei 34-latek pochodzący z powiatu białostockiego jest winny 3,9 mln zł. Podium zamyka 31-latka z powiatu otwockiego, która ma do spłacenia 2,4 mln zł. Jeszcze 4 lata temu zadłużenie osób w wieku 25-35 lat szacowane było na ponad 2 mld zł, a obecnie to już 6,5 mld zł - ponad 3 razy więcej.
Krajowy Rejestr Długów potwierdza, że młodzi Polacy coraz bardziej się zadłużają i lawinowo rośnie liczba dłużników - jest ich w grupie wiekowej 25-35 lat aż 630 tys. Przeciętne, niespłacane terminowe zobowiązanie jeszcze kilka lat temu w kategorii młodych dłużników wynosiło około 4 tys. zł, podczas gdy obecnie to ponad 10 tys. zł.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Na co młodzi wydają zaciągnięte kredyty?
Właściwie młodzi dłużnicy nie do końca potrafią wskazać, na co wydają pozyskane z banków i z firm pożyczkowych pieniądze. Wielu kupuje w sposób kompulsywny i całość pieniędzy przeznacza na konsumpcję. Chodzą do drogich restauracji i modnych klubów, kupują drogie elektroniczne gadżety i ubrania znanych marek. Nie wydają pieniędzy w sposób zaplanowany, ale chaotycznie. Wpadają w ciąg zakupowy, choć pieniędzy na koncie już nie mają. Nie potrafią prawidłowo zarządzać środkami finansowymi, przez co brakuje im pieniędzy na rachunki czy nawet na jedzenie.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Kolejnym problemem jest poprawianie sobie humoru poprzez zakupy. Dla młodych zakupy są dobre na chandrę, smutek, rozstanie z chłopakiem czy dziewczyną. Potwierdza to raport „Świat Młodych 2018” przygotowany przez firmę badawczą IQS. Kupowanie jest dla nich uzależnieniem, z którego trudno się wyzwolić. Rozrzutność młodych jest bez wątpienia ich przekleństwem.

Niecierpliwi i zadłużeni
Zakupoholizm wśród ludzi młodych jest poważnym problemem. Kupują w sposób kompulsywny, nie oszczędzają „na coś”, tylko chcą mieć to tu i teraz. Jeśli nie mają własnych pieniędzy na koncie, nie będą czekać do kolejnej wypłaty, ale pożyczą pieniądze - od rodziny, znajomych, częściej od banku czy firmy pożyczkowej.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »