A A A
drukuj

O ile wzrosną świadczenia rodzinne w 2018 roku?

Data publikacji: 2018.11.22 godz. 13:52

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.8/5

Wraz z początkiem listopada br. zmieniły się niektóre kwoty dotyczące świadczeń rodzinnych. Dokładnie wyjaśniamy, na czym polegają te zmiany. 

Fot: Zasiłki rodzinne wzrosną już w 2018 roku!

Osoby pobierające przynajmniej jedno ze świadczeń rodzinnych dobrze już wiedzą, że wzrostu wartości takiej pomocy można się spodziewać wraz z początkiem listopada. Wtedy rozpoczyna się bowiem kolejny okres zasiłkowy. Początek obecnego okresu zasiłkowego (2018/2019) również wiąże się z ciekawymi zmianami. Rząd postanowił bowiem zwiększyć wartość niektórych świadczeń rodzinnych. Na podwyżki nie można jednak liczyć we wszystkich przypadkach. Właśnie dlatego część beneficjentów może poczuć się zawiedzona. Eksperci portalu eBroker.pl przeanalizowali zmiany obowiązujące od 1 listopada 2018 r. i przygotowali kolejny artykuł z cyklu „Poznaj swoje prawa”. Dzięki temu opracowaniu można dowiedzieć się, kto może być najbardziej zadowolony z kolejnej zasiłkowej zmiany.

Nie zmienią się np. limity dochodowe do zasiłku rodzinnego
Informacji o ewentualnych podwyżkach świadczeń rodzinnych, trzeba szukać w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna. Wspomniane rozporządzenie, poza wysokością świadczeń, określa również poziom kryteriów dochodowych dla osób ubiegających się o zasiłek rodzinny. Przykrą niespodzianką dla wielu Polaków będzie to, że wspomniane kryteria dochodowe nie ulegną podwyższeniu wraz z początkiem listopada 2018 r. Ogólne kryterium dochodowe nadal ma wynosić 674 zł, podczas gdy limit dla rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym zostanie utrzymany na poziomie 764 zł. W nowym okresie zasiłkowym (2018/2019), nie zmieni się również wysokość kryterium dochodowego uprawniającego do otrzymania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka (1922 zł).

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Spory wzrost dotyczy między innymi zasiłku opiekuńczego
Lepsze informacje dla beneficjentów są związane z poziomem zasiłku pielęgnacyjnego. Od początku listopada 2018 roku, wspomniane świadczenie wyniesie 184,42 zł miesięcznie. Oznacza to wzrost na poziomie 31,42 zł/m-c. O większą kwotę (100 zł miesięcznie) ma się zwiększyć specjalny zasiłek opiekuńczy. To świadczenie po tegorocznych zmianach wyniesie 620 zł. Taką samą wysokość począwszy od 1 listopada 2018 r. osiąga zasiłek dla opiekuna. W przypadku tego świadczenia, miesięczny wzrost także wyniesie 100 zł.
Przejdź na drugą stronę i dowiedz się, które świadczenia także ulegną zmianie »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »