A A A
drukuj

O ile wzrosną świadczenia rodzinne w 2018 roku?

Data publikacji: 2018.11.22 godz. 13:52

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.8/5

Większość świadczeń pozostała na niezmienionym poziomie
Z decyzji rządu mogą być niezadowoleni Polscy pobierający świadczenie rodzinne. Od 1 listopada 2018 r. poziom wspomnianego świadczenia nie uległ bowiem zmianie. W dalszym ciągu wynosi ono:

 • 95 zł/m-c na dziecko do ukończenia 5 roku życia
 • 124 zł/m-c na dziecko w wieku od 5 roku życia do 18 roku życia
 • 135 zł/m-c na osobę uczącą się w wieku od 18 roku życia do 24 roku życia

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Rozporządzenie Rady Ministrów z 31 lipca 2018 r. wskazuje, że w kolejnym okresie zasiłkowym nie zmienią się również inne świadczenia rodzinne. Mowa o następujących rodzajach świadczeń:

 • dodatku zwiększającym zasiłek rodzinny z tytułu urodzenia dziecka (niezmieniona wysokość świadczenia: 1 000 zł)
 • dodatku powiększającym zasiłek rodzinny z tytułu opieki nad dzieckiem podczas urlopu wychowawczego (niezmieniona wysokość świadczenia: 400 zł)
 • dodatku zwiększającym zasiłek rodzinny z tytułu samotnego wychowywania dziecka (niezmieniona wysokość świadczenia: 193 zł na dziecko i nie więcej niż 386 zł na wszystkie dzieci)
 • dodatku powiększającym zasiłek rodzinny z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej (niezmieniona wysokość świadczenia: 95 zł)
 • dodatku zwiększającym zasiłek rodzinny z tytułu kształcenia oraz rehabilitacji niepełnosprawnego dziecka (niezmieniona wysokość świadczenia: dziecko do 5 roku życia - 90 zł, dziecko od 5 roku życia do końca 24 roku życia - 110 zł)
 • dodatku powiększającym zasiłek rodzinny z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego (niezmieniona wysokość świadczenia: 100 zł)
 • dodatku zwiększającym zasiłek rodzinny z tytułu podjęcia nauki przez dziecko w szkole poza miejscem zamieszkania (niezmieniona wysokość świadczenia: przy zamieszkaniu w miejscowości, na terenie której znajduje się szkoła - 113 zł, na pokrycie kosztów dojazdu do miejscowości, w której znajduje się szkoła - 69 zł)
 • jednorazowej zapomodze z tytułu urodzenia dziecka (niezmieniona wysokość świadczenia: 1 000 zł)
 • świadczeniu rodzicielskim (niezmieniona wysokość świadczenia: 1 000 zł)

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Szansa na wzrost wymienionych powyżej świadczeń pojawi się dopiero za trzy lata. W tym kontekście warto przypomnieć, że kwoty świadczeń rodzinnych oraz kryteria dochodowe dotyczące zasiłku rodzinnego są weryfikowane w cyklu trzyletnim. Na przyszłoroczną podwyżkę mogą natomiast liczyć beneficjenci zasiłku pielęgnacyjnego. Od 1 listopada 2019 r. takie świadczenie ma wzrosnąć do 215,84 zł miesięcznie (o kolejne 31,42 zł/m-c). Wspomniany wzrost jest elementem tzw. drugiego etapu podnoszenia zasiłku pielęgnacyjnego.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus