A A A
drukuj

PARP sfinansuje innowacyjne przedsięwzięcia

Data publikacji: 2013.07.15 godz. 16:16

Opracowanie własne
OCENA
5.0/5

Na początku bieżącego miesiąca Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęła nabór wniosków w ramach Funduszu Pożyczkowego Wspierania Innowacji. PARP zamierza udzielać preferencyjnych pożyczek mikrofirmom i małym firmom, które uzyskały wsparcie prywatnych inwestorów (tzw. aniołów biznesu) lub funduszy venture capital. Omawiany przedsięwzięcie będzie finansowane w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Warto zapoznać się z wymogami, które są przewidziane dla jego uczestników …

Publiczne wsparcie otrzymają tylko startupy 

Środki pochodzące z Funduszu Pożyczkowego Wspierania Innowacji mają umożliwić tworzenie nowych firm i stymulować rozwój podmiotów, których staż rynkowy nie przekracza 12 miesięcy. Z preferencyjnych pożyczek PARP-u mogą skorzystać mikroprzedsiębiorstwa oraz małe przedsiębiorstwa. W tym zakresie obowiązują kryteria przewidziane przez ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Do programu są kwalifikowane tylko spółki kapitałowe (z wyłączeniem spółek kapitałowych w organizacji). W opisywanym programie mogą uczestniczyć przedsiębiorstwa, które zamierzają realizować innowacyjne przedsięwzięcie i znalazły już inwestora strategicznego (tzn. anioła biznesu lub fundusz venture capital). 

Anioł biznesu musi spełnić jeden z poniższych warunków:

przynajmniej półroczne członkostwo w jednej z sieci inwestorów prywatnych (termin naliczany do dnia podpisania umowy inwestycyjnej z przedsiębiorcą)
dokonanie w ostatnich dwóch latach więcej niż jednej inwestycji kapitałowej o kwocie ≥ 50 tys. zł, która skutkowała objęciem udziałów spółki niepublicznej (termin naliczany do dnia poprzedzającego datę podpisania umowy inwestycyjnej z przedsiębiorcą)
co najmniej dwuletnie doświadczenie zawodowe, które polega na dokonywaniu inwestycji kapitałowych w przedsiębiorców niebędących spółkami publicznymi
przynajmniej dwuletnie doświadczenie zawodowe w zarządzaniu przedsiębiorstwem posiadającym roczny obrót o wysokości ≥ 5 milionów złotych

Preferencyjne pożyczki, które udziela PARP mogą być przeznaczone na:  
wydatki inwestycyjne (np. zakup środków trwałych z wyłączeniem nieruchomości, pokrycie kosztów najmu lub dzierżawy gruntów, budynków i budowli)

badania przemysłowe lub prace rozwojowe (np. zakup niezbędnej aparatury i sprzętu, sfinansowanie usług doradczych, pokrycie wynagrodzenia dla osób bezpośrednio zaangażowanych w badania)
uzyskanie ochrony praw własności przemysłowej (np. pokrycie opłat za wnioski urzędowe, zapewnienie wynagrodzenia dla zawodowego pełnomocnika)
inne działania (np. rozbudowę sieci sprzedaży, działania marketingowe i reklamowe, nabycie surowców lub materiałów do produkcji)

Stałe oprocentowanie to atut nowych pożyczek PARP-u …Innowacyjne firmy otrzymają do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pożyczki o łącznej wartości 41,625 miliona złotych.  Kwota udostępniona w ramach jednego projektu nie będzie mogła przekroczyć dwóch milionów złotych. PAPR ustalił również minimalny poziom wsparcia kapitałowego (200 000 złotych). Warto nadmienić, że kwota preferencyjnej pożyczki nie będzie mogła być większa od 200% sumy, którą przekazał prywatny inwestor. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości stawia również pewne wymagania w zakresie wkładu własnego. Preferencyjna pożyczka sfinansuje co najwyżej 75% kosztów planowanego przedsięwzięcia. Pozostałe 25% kapitału musi zgromadzić wspierana firma.  Środki z Funduszu Pożyczkowego Wspierania Innowacji będą oprocentowane według stałej stopy (6,50% w skali roku). Takie rozwiązanie zapewnia przewidywalność kosztów odsetkowych. 

Beneficjent nowego programu PARP będzie musiał zwrócić pożyczony kapitał przed upływem 6 lat lub 8 lat. Dłuższy limit okresu spłaty obowiązuje w przypadku, gdy środki zostają przeznaczone na utworzenie firmy.  Zabezpieczeniem dla kredytu udzielonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości jest weksel in blanco (wraz z deklaracją wekslową) oraz notarialne oświadczenie beneficjenta o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. 

Zainteresowanie ze strony przedsiębiorców jest bardzo duże  

Według pierwotnych założeń nabór wniosków do programu finansowanego przez Fundusz Pożyczkowego Wspierania Innowacji miał trwać od 2 lipca do 31 lipca. Bardzo duże zainteresowanie ze strony wnioskodawców sprawiło jednak, że PARP zrezygnował z podawania końcowego terminu. Zgłoszenia będą przyjmowane do momentu, w którym wartość złożonych wniosków przekroczy 120% budżetu. Wspomniana pula może wyczerpać się przed końcem miesiąca. W związku z tym osoby zainteresowane nowym programem PARP-u powinny szybko skompletować wymagane dokumenty. Warto pamiętać, że w trakcie oceny merytorycznej członkowie specjalnej komisji biorą pod uwagę głównie zdolność wnioskodawcy do realizacji zaplanowanego przedsięwzięcia. 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa w PEKAO S.A »