A A A
drukuj

PayPass i PayWave - mobilne płatności

Data publikacji: 2018.08.08 godz. 12:23
OCENA
2.8/5

Dwie największe organizacje wydające karty płatnicze na świecie to VISA i MasterCard. Obie oferują karty z płatnościami zbliżeniowymi i możliwość dokonywania płatności mobilnych. Na czym polega funkcja PayPass i PayWave. Czym różnią się one od siebie?

Fot: Płatności telefonem.

PayPass i PayWave to dwa rodzaje płatności zbliżeniowych, przy czym PayPass oferowany jest przez organizację płatniczą MasterCard, zaś PayPass jest produktem organizacji VISA. 

Mobilne płatności
Pod pojęciem mobilnych płatności, czy też m-płatności należy rozumieć rodzaj płatności bezgotówkowych, dokonywanych przy użyciu urządzenia mobilnego - głównie smartfona, tabletu i innych technologii mobilnych. Realizacja płatności mobilnych jest możliwa, jeśli wykorzystywane w tym celu urządzenie pozwala na łączność z siecią telekomunikacyjną - GSM lub internetem.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Płatności zbliżeniowe
Transakcje zbliżeniowe pozwalają na szybką realizację transakcji w sklepach i punktach usługowych wyposażonych w odpowiedni terminal. Gdy kwota do zapłaty jest nie wyższa niż 50 zł, wówczas można dokonać płatności natychmiastowo, poprzez zbliżenie karty z technologią zbliżeniową do czytnika. Powyżej tej kwoty należy wpisać na terminalu numer PIN karty, aby transakcja mogła być opłacona.

PayWave i PayPass
W zależności od tego, jaka organizacja wydała kartę płatniczą zbliżeniową, może mieć ona inną nazwę. Jeśli wystawcą jest Visa, wówczas mamy do czynienia z kartą zbliżeniową payWave, zaś gdy wystawcą jest MasterCard, posługiwać będziemy się nazwą PayPass.
Obie karty są wyposażone w mikroprocesor i pasek magnetyczny, można się nimi posługiwać nie tylko zbliżeniowo, ale i w tradycyjny sposób w zwykłych terminalach POS. Pierwszym bankiem, który wydawał w Polsce karty do transakcji zbliżeniowych, był Bank Zachodni WBK.

Konta oszczędnośœciowe z 18 banków. Porównaj oferty »
Obecnie systemy PayWave i PayPass pozwalają nie tylko na dokonanie płatności kartą zbliżeniową, ale i poprzez np. zegarki z naklejką do dokonywania płatności. Dla przeciętnego użytkownika oba rodzaje płatności zbliżeniowych niczym się nie różnią, choć czasem MasterCard pozwala za pomocą PayPass dokonać płatności powyżej kwoty 50 zł, bez konieczności podawania kodu PIN.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »