A A A
drukuj

Płatności w technologii HCE – na czym polegają?

Data publikacji: 2019.10.15 godz. 09:51
OCENA
5.0/5

Większość z nas zdążyła się już przyzwyczaić do tego, że płacić można już nie tylko gotówką za dokonywane transakcje w sklepach i punktach usługowych, ale także kartą czy nawet telefonem. Płatności zbliżeniowe stają się coraz bardziej popularne. Wśród nich ważne miejsce zajmują płatności HCE. Czym one są?

Fot: Czym są płatności HCE?

HCE - Host Card Emulation
Technologia płatności HCE oznacza zbliżeniowe płatności telefonem. Skrót HCE pochodzi od anglojęzycznego określenia „Host Card Emulation”. Właściwie płatności HCE działają podobnie jak karty zbliżeniowe w technologii NFC, wykorzystując przy tym komunikację pomiędzy telefonem a terminalem płatniczym.
Różnica pomiędzy HCE, a NFC jest jednak taka, że HCE funkcjonuje niezależnie od operatora sieci telefonii komórkowej oraz rodzaju karty SIM, jaka jest wykorzystywana przez klienta w telefonie. NFC z kolei wymaga posiadania specjalnej karty w telefonie. HCE używa zaś karty wirtualnej oraz aplikacji mobilnej.

Jak płacić telefonem w technologii HCE?
Jeśli użytkownik chce płacić w ramach technologii HCE za zakupy, których wartość nie przekracza 50 zł, nie musi podawać do terminalu w sklepie kodu PIN. Wygodnie i szybko płaci za kupione produkty. W praktyce finalizacja transakcji wygląda w ten sposób, że klient musi przyłożyć tylko telefon do terminala płatniczego i zatwierdzić transakcję kodem PIN, jeśli jej wartość jest wyższa niż 50 zł. Nie ma konieczności przy tym logowania się do aplikacji mobilnej przed dokonaniem płatności. Jedynym wymogiem pozostaje włączenie opcji komunikacji NFC w ustawieniach telefonu. Smartfon nie musi mieć też dostępu do internetu w momencie dokonywania płatności.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Wymagania techniczne dla płatności HCE
Klienci chcący dokonywać płatności w technologii HCE muszą dysponować odpowiednim telefonem, który:

  • posiada odpowiednią wersję systemu Android (minimum 4.4),
  • ma zainstalowaną odpowiednią aplikację bankową, z możliwością aktywacji karty HCE,
  • wyposażony jest w moduł NFC (Near Field Communication), czyli w bezdotykową metodę komunikacji, umożliwiającą wymianę danych na niewielką odległość.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Poza tym klienci mogą korzystać z płatności w technologii HCE w sklepach i punktach usługowych, gdzie są akceptowane transakcje zbliżeniowe tradycyjnymi kartami płatniczymi.
Karta HCE, a właściwie telefon z taką funkcjonalnością, umożliwia jedynie płatności zbliżeniowe. Nie ma więc możliwości wykorzystania takich płatności do przeprowadzania i finalizowania transakcji internetowych.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »