A A A
drukuj

Po umorzeniu kredytu trzeba zapłacić podatek

Data publikacji: 2013.06.03 godz. 17:00

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
3.9/5

Decyzja o umorzeniu zadłużenia skutkuje redukcją zobowiązań kredytobiorcy. Klient korzystający z przychylności banku nie otrzymuje żadnego świadczenia w formie pieniężnej. Mimo tego organy podatkowe uważają, że osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej po umorzeniu posiadanego kredytu powinna zapłacić większy podatek. Wspomniana interpretacja spotyka się ze zrozumiałą dezaprobatą banków oraz ich klientów. Ostatnie słowo w tym sporze należy jednak do fiskusa. Dlatego osoby osiągające korzyści z umorzenia kredytu powinny je wykazać w rocznej deklaracji PIT i opłacić należny podatek …

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Stanowisko fiskusa potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny 

Przed kilkoma miesiącami organy podatkowe zyskały kolejny argument w sporze z osobami, które nie chcą płacić podatku od umorzonych kredytów. Mowa o wyroku Naczelnego Sadu Administracyjnego z dnia 14 lutego 2013 roku (sygnatura akt II FSK 1269/11). NSA odniósł się do sytuacji małżonków, którzy nie uwzględnili kwoty umorzonego zobowiązania kredytowego (110 000 zł) w swojej deklaracji PIT. To działanie podatników wywołało sankcje ze strony fiskusa. Naczelny Sąd Administracyjny w prawomocnym wyroku potwierdził, że urząd skarbowy słusznie domagał się zapłaty podatku od umorzonego długu. Identyczne stanowisko w tej samej sprawie zaprezentował również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. 

Omawiany wyrok NSA doskonale wpisuje się w linię orzecznictwa, którą już od kilku lat reprezentują krajowe sądy i urzędy. Kredytobiorcy niestety muszą ją zaakceptować. W tym kontekście warto dodać, że osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej mogą wnioskować o podzielenie kwoty należnego podatku dochodowego na kilka rat (patrz artykuł 67a ustawy ordynacja podatkowa). Urząd skarbowy nie musi wyrazić zgody na taką formę spłaty. W przypadku pozytywnej decyzji fiskusa dłużnik jest zobowiązany do wniesienia dodatkowej opłaty prolongacyjnej (jej roczna wysokość to 5,75% zobowiązania podatkowego). 

Umorzone odsetki również podlegają opodatkowaniu …

W ramach uzupełnienia trzeba nadmienić, że określone obowiązki podatkowe dotyczą nie tylko kwoty umorzonego kapitału. Podobne konsekwencje dla dłużnika wywołuje sytuacja, w której bank zrzekł się prawa do odsetek kredytowych. Szczegółowe wytyczne Ministerstwa Finansów wskazują, że do podstawy opodatkowania powinny być wliczane odsetki wymagalne oraz odsetki skapitalizowane. Uwzględnienie odsetek karnych jest zasadne tylko w przypadku, gdy bank przewiduje ich bezwarunkowe zastosowanie w każdej sytuacji (tzn. nie pozostawia sobie prawa do uznaniowej decyzji).

Dokładne informacje na temat umorzonych kwot znajdują się w rocznym formularzu PIT-8C. Bank, który dokonał umorzenia powinien dostarczyć taki dokument przed upływem dwóch  miesięcy od rozpoczęcia  kolejnego roku. Na podstawie otrzymanego druku PIT-8C podatnik musi wypełnić deklarację PIT - 36. Niektóre urzędy skarbowe umożliwiają wykazanie kwoty umorzenia w formularzu PIT - 37 (o ile podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej). W obydwu przypadkach wartość przychodów z tytułu umorzenia długu powinna zostać wpisana do rubryki, która nosi nazwę „ Inne źródła, niewymienione w wierszach od … do … ”.  

Obniżka odsetek może być bardziej korzystna od umorzenia  

Warto wiedzieć, że redukcja naliczonych odsetek w przeciwieństwie do umorzenia nie jest traktowana jako przychód podatkowy. Ta reguła, którą konsekwentnie stosuje krajowy fiskus doprowadza do kuriozalnych sytuacji. Po uwzględnieniu opodatkowania okazuje się bowiem, że znaczna redukcja odsetek (np. o 90%) jest bardziej korzystna niż wariant polegający na ich umorzeniu. 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »