A A A
drukuj

Podatki:
Kto zapłaci podatek od spadków i darowizn?

Data publikacji: 2016.03.22 godz. 12:12
OCENA
4.0/5

W ramach limitowanej ulgi, z podatku zwolnione są spadki i darowizny otrzymane od danej osoby przez ostatnie pięć pełnych lat. Osobne limity nieopodatkowanego spadku i darowizny, dotyczą każdego członka rodziny z osobna. Obecnie fiskus stosuje następujące limity zwolnień:

  • 9637 złotych dla darczyńcy/spadkodawcy z pierwszej grupy podatkowej
  • 7276 złotych dla darczyńcy/spadkodawcy z drugiej grupy podatkowej
  • 4902 złote dla darczyńcy/spadkodawcy z trzeciej grupy podatkowej

W przypadku większych spadków/darowizn, opodatkowaniu podlega tylko suma przekraczająca powyższe kwoty wolne.
Jeszcze korzystniejsze jest zwolnienie nielimitowane. Podatku od spadków i darowizn w ogóle nie muszą płacić osoby, które otrzymały majątek od członka najbliższej rodziny (brata, siostry, małżonka, matki, ojca, dziecka, wnuka, prawnuka, dziadka, babki, pradziadka, prababki, pasierba, ojczyma lub macochy) i złożyły odpowiednie zawiadomienie do urzędu skarbowego w trakcie kolejnych 6 miesięcy.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Zawiadomienie o nabyciu spadku lub otrzymaniu darowizny od członka najbliższej rodziny, trzeba złożyć na formularzu SD - Z2. W przypadku darowizny, wymagane jest dostarczenie potwierdzenia przelewu bankowego (środki pieniężne) lub umowy darowizny (ruchomości). Obowiązek zgłoszenia nie dotyczy sytuacji, w których nie został przekroczony najwyższy limit podatkowy (9637 zł przez ostatnie pięć pełnych lat) oraz darowizn potwierdzonych aktem notarialnym.

Podatek od otrzymanego majątku oblicza notariusz albo urząd skarbowy
Na uwagę zasługuje również specyficzny sposób opłacania podatku od spadków i darowizn. Taką daninę oblicza notariusz (dla darowizn udokumentowanych aktem notarialnym) lub urząd skarbowy (w pozostałych przypadkach).
Jeżeli notariusz nie jest zobowiązany do poboru podatku, to osoba otrzymująca spadek lub darowiznę, w ciągu miesiąca powinna dostarczyć formularz SD - 3 oraz dodatkowe dokumenty (np. potwierdzenie przelewu). Taka formalność nie jest wymagana, jeżeli podatnik zamierza złożyć formularz SD - Z2 i skorzystać z nielimitowanego zwolnienia. Na podstawie dostarczonych dokumentów, urząd skarbowy oblicza wysokość podatku. Pisemna decyzja w tej sprawie, jest wysyłana podatnikowi. Swoje zobowiązanie wobec fiskusa trzeba uregulować w ciągu 14 dni od otrzymania wspomnianej decyzji wymiarowej.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloDom Zielona Hipoteka w VeloBank »