A A A
drukuj

Polacy mają niską świadomość finansową

Data publikacji: 2018.03.16 godz. 15:14
OCENA
0,5/5

Dlaczego aż tylu Polaków zdecydowało się na zainwestowanie swoich pieniędzy w złoto Amber Gold i poniosło ogromną stratę finansową? Czy można było uniknąć choć części nietrafionych inwestycji w piramidy finansowe? Niestety, ale finansowa świadomość Polaków stoi na niskim poziomie.

Fot: Polaków nie interesuje wiedza z zakresu finansów.

Około 50 proc. Polaków w ogóle nie interesuje się swoimi finansami. Niska świadomość finansowa w społeczeństwie prowadzi do podejmowania nietrafionych inwestycji w piramidy finansowe. 

50 proc. Polaków finanse nie interesują
Serwis Kapitalni.org przeprowadził badanie, które wykazało, że ponad połowa Polaków w ogóle nie interesuje się kwestiami finansowymi. Uznaje je wręcz za nieistotne. Nie sprawdzamy ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego przed prawdopodobnymi piramidami finansowymi, zanim powierzymy różnym instytucjom swoje pieniądze. Dlatego istnieje wysokie ryzyko, że kolejni klienci stracą swoje pieniądze w piramidach finansowych.
Problemem jest dla wielu Polaków zrozumienie i samodzielne oszacowanie kapitalizacji odsetek od lokat czy innych depozytów lub procentu składanego. Nie wiemy, jak rozróżniać instytucje finansowe - banki i parabanki, zwłaszcza te, przed którymi ostrzega KNF.
Sprawdź ofertę lokat bankowych w naszej porównywarce »

To samo badanie pokazało, że 75 proc. Polaków deklaruje posiadanie wiedzy z zakresu gospodarowania budżetem domowym, a wiedza ta uzupełniana jest informacjami z internetu lub rozmowami z osobami z naszego otoczenia. Około 63 proc. społeczeństwa nie planuje i nie widzi potrzeby planowania finansowego powyżej 1 miesiąca.
Mniej niż 30 proc. badanych czuje się na siłach prowadzić dyskusję o inwestowaniu pieniędzy, a niecałe 20 proc. na temat zasad funkcjonowania systemu emerytalnego lub kwestii podatkowych.

Świadomość finansowa Polaków na tle innych krajów
Badania przeprowadzone przez OECD pokazały, że w porównaniu z innymi narodami, Polacy źle wypadają w zakresie świadomości finansowej. Spośród 30 przebadanych krajów i 51 tys. ankietowanych niestety Polacy zajęli ostatnie miejsce.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Pomimo kolejnych raportów sygnalizujących naszą niewiedzę dotyczącą finansów własnych, bardzo optymistycznie oceniamy naszą świadomość finansową. Tymczasem tylko 30 proc. z nas jest w stanie długoterminowo myśleć o inwestowaniu posiadanego kapitału.
Niska świadomość finansowa Polaków odbija się negatywnie na budowanym przez nas kapitale, a raczej jego braku. Nietrafione inwestycje są na porządku dziennym. Zamiast czerpać więc informacje z kompletnie niesprawdzonych źródeł, powinniśmy sięgnąć raczej po wiedzę profesjonalną, od fachowców.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »