A A A
drukuj

Polisolokaty na cenzurowanym

Data publikacji: 2014.01.30 godz. 09:18

Opracowanie własne
OCENA
3.6/5

W ostatnich tygodniach w mediach znów jest głośno o polisolokatach. Niestety, wydźwięk większości publikacji jest negatywny.

"summary"> 5 % na lokacie bankowej ze 100% gwarancją kapitału. Sprawdź

W sądach już leżą dwa pozwy zbiorowe przeciwko towarzystwom ubezpieczeniowym sprzedającym polisolokaty, a szykują się kolejne. Za wprowadzanie klientów w błąd przy oferowaniu polisolokat Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał sporą karą pieniężną Getin Noble Bank. Liczba skarg na firmy sprzedające ten produkt sprawiła, że sprawą zajęła się Komisja Nadzoru Finansowego.

Co to są polisolokaty?

Produkt inwestycyjno-oszczędnościowy zwany polisolokatą to połączenie tradycyjnej lokaty bankowej i ubezpieczenia na życie lub dożycie. Banki zaczęły je intensywnie promować, gdy wskutek zmiany przepisów dotyczących zasad zaokrąglania niskich odsetek, co pozwalało unikać płacenia 19 proc. podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki), musiały wycofać się z lokat dziennych. W zamian zaoferowały chętnym właśnie polisolokaty, które także umożliwiały niepłacenie tego podatku, ponieważ zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem od świadczeń ubezpieczeniowych nie jest on pobierany.

Rezygnujesz z polisolokaty – tracisz 99 proc. pieniędzy

W listopadzie 2013 r. trafił do sądu pozew zbiorowy przeciwko firmie ubezpieczeniowej Aegon. 168 osób, które go złożyły, żąda w nim zwrotu opłat likwidacyjnych pobieranych przez Aegon w momencie zerwania polisolokaty przed terminem, na który była ona zawarta. A były one drakońskie: w pierwszym roku sięgały nawet… 99 proc. wpłaconych pieniędzy. Po 5 latach wynosiły natomiast „tylko” 60 proc.

W styczniu br. złożony został w sądzie także pozew zbiorowy przeciwko towarzystwu ubezpieczeniowemu Skandia. 104 osoby podpisały się pod żądaniem zwrotu pobieranych przez nie opłat. Roszczenia są duże: łącznie ponad 1,1 mln zł. – Szykujemy też pozew zbiorowy w imieniu klientów towarzystwa AXA – poinformowała Longina Kaczmarek, miejski rzecznik konsumentów w Szczecinie. Prawdopodobnie będą również kolejne takie sprawy. Na stronie internetowej www.przywiazanidopolisy.pl chęć dołączenia do pozwów przeciwko firmom ubezpieczeniowym deklarują setki klientów uważających, ze zostali przez nie „nabici w butelkę”.

Getin Noble Bank ukarany

20 stycznia UOKiK poinformował o nałożeniu na Getin Noble Bank za wprowadzanie w błąd przy polisolokatach dwóch kar w łącznej wysokości blisko 6,8 mln zł. Wpieranie klientom przez działających w imieniu banku pracowników (jego własnych i ze współpracujących placówek), że polisolokaty to bezpieczny produkt, który da im wysoki zysk, podkreślanie wyłącznie korzyści i brak jasnych informacji na temat ryzyka może kosztować bank 5 658 465 zł. Sentencja tej decyzji ma być opublikowana na stronie internetowej Getin Noble Banku. Zaprzestał on już stosowania zakwestionowanych działań.

Za niewłaściwy sposób podawania w materiałach reklamowych informacji o zagrożeniach związanych z lokowaniem pieniędzy w polisolokaty kara dla Getin Noble Banku wyniosła 1 131 693 zł. Ów „niewłaściwy sposób” polegał na eksponowaniu korzyści z inwestycji, a informowaniu małą czcionką i niejasnym, branżowym językiem o ryzyku utraty oszczędności. Bank nie wykorzystuje już tych ulotek. Od obu kar może się odwołać

Zanim prezes Urzędu wydała obie decyzje, w prowadzonym przeszło rok (od listopada 2012 r.) postępowaniu przeanalizowano prawie 100 skarg konsumentów. Okazało się m.in., że od września 2009 r. do maja 2013 r. do Getin Noble Banku wpłynęło na polisolokaty… kilka tysięcy reklamacji! UOKiK prowadzi obecnie również 10 innych postępowań dotyczących polisolokat.

Szukasz bankowej lokaty bez dodatkowych produktów? Załóż lokatę na 5% z gwarancją kapitału

Do akcji wkracza KNF

Namówione przez elokwentnych, odpowiednio w tym kierunku szkolonych doradców, w wielu przypadkach polisolokaty kupiły osoby, które normalnie nie byłyby nimi zainteresowane. Teraz alarmują one m.in. Komisję Nadzoru Finansowego, że sprzedawcy przedstawiali im polisolokaty jako inwestycję będącą formą lokaty bankowej, ale dającą szansę na znacznie większy zysk niż tradycyjna taka lokata. Rażą ich także wygórowane opłaty likwidacyjne, sięgające nawet 99 proc. wpłaconych pieniędzy. Zaniepokojona wpływającymi do niej sygnałami, KNF pracuje nad rekomendacją, która ma szczegółowo doprecyzować obowiązki sprzedawców ubezpieczeń.

Kto jeszcze ma polisolokaty?

Omawiane produkty ma w swej ofercie jeszcze kilka banków, np. BNP Paribas (ExtraKomfort) czy Credit Agricole (Antidotum PRO). Kupić je można na okres – odpowiednio – 6 miesięcy, 12-18 miesięcy lub 1-36 miesięcy, dysponując – także odpowiednio – minimum 1000 zł, 1000 zł lub 10 000 zł.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »