A A A
drukuj

Poznaj swoje prawa:
Jak można się odwołać od decyzji urzędnika?

Data publikacji: 2018.03.09 godz. 13:23

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
3.8/5

Obywatelowi przysługuje skarga do sądu administracyjnego
Stanowisko SKO dotyczące decyzji administracyjnej, kończy postępowanie odwoławcze określone w ramach ustawy kodeks postępowania administracyjnego (KPA). Taka sytuacja nie oznacza jednak, że strona niezadowolona z rozstrzygnięcia organu pierwszej instancji oraz samorządowego kolegium odwoławczego, straciła wszelkie możliwości obrony swoich interesów. Wraz ze złożeniem skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego (WSA), otwierają się bowiem kolejne możliwości podważenia decyzji urzędników.
Skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego musi zostać złożona w ciągu 30 dni od doręczenia decyzji SKO. Taka skarga powinna zawierać m.in. argumenty świadczące na korzyść skarżącego oraz dowody. W związku z powyższym, zaleca się aby skargę do WSA przygotował specjalista (np. radca prawny). Wspomniana skarga automatycznie nie wstrzymuje wykonania decyzji administracyjnej. Często zdarza się jednak, że sam organ administracji publicznej albo wojewódzki sąd administracyjny na wniosek strony decyduje o wstrzymaniu wykonania kontrowersyjnej decyzji. Wstrzymanie wykonania decyzji (dotyczącej np. egzekucji wysokiego podatku) ma uchronić podmiot składający skargę przed skutkami, których nie można będzie odwrócić.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »
Zgodnie z ustawą prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skargę do WSA trzeba wnieść za pośrednictwem organu, którego decyzja będzie zaskarżana. Podobnie jak w przypadku odwołania do SKO, istnieje możliwość przywrócenia terminu, jeżeli został on przekroczony bez winy osoby toczącej spór z organem administracji publicznej. Warto wiedzieć, że organ administracji publicznej w ciągu 30 dni od przyjęcia skargi do WSA, może ją całkowicie uwzględnić i uczynić zadość żądaniom skarżącego.
Skarga trafiająca od WSA zostanie odrzucona na przykład wtedy, gdy nie spełnia wymagań formalnych (pomimo wezwania do jej uzupełnienia), została złożona po terminie albo dotyczy kwestii nie leżących w obszarze kompetencji wojewódzkiego sądu administracyjnego. Po zbadaniu prawidłowej skargi i rozprawie (zwykle jawnej), WSA może wydać następujące orzeczenia dotyczące decyzji administracyjnej:

  • oddalić skargę jako bezzasadną (uwaga: oddalenia skargi nie można mylić z jej odrzuceniem - np. na wskutek przekroczenia terminu złożenia)
  • uchylić zaskarżoną decyzję w całości lub części
  • stwierdzić nieważność decyzji w całości lub części
  • stwierdzić wydanie decyzji z naruszeniem prawa i utrzymać ją w mocy (to rozstrzygnięcie jest wybierane jeśli nie można wyeliminować nieodwracalnych skutków wadliwej decyzji)

Takie same rodzaje orzeczeń WSA, dotyczą również skargi na postanowienie organu administracji publicznej. Warto zdawać sobie sprawę, że wojewódzki sąd administracyjny, co do zasady nie może rozstrzygnąć sprawy w sposób, który pogarszałby sytuację skarżącego. Podobna zasada dotyczy również odwołania od decyzji organu administracyjnego, które jest rozpatrywane przez samorządowe kolegium odwoławcze.

W ostateczności można złożyć skargę kasacyjną do NSA …
Najbardziej zdeterminowane osoby po niekorzystnym dla nich wyroku WSA lub postanowieniu WSA (tzn. postanowieniu o odrzuceniu skargi lub umorzeniu postępowania), mogą skorzystać z jeszcze jednej możliwości. Mowa o wniesieniu skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Taka skarga do NSA jest możliwa w ciągu 30 dni od otrzymania odpisu orzeczenia (z uzasadnieniem) wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny. Osoba decydująca się na skargę kasacyjną do NSA, musi skorzystać z pomocy specjalisty. Przymus sporządzenia skargi przez radcę prawnego lub adwokata, został przewidziany w ustawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Skarga kasacyjna dotycząca działań WSA, powinna wskazywać na niewłaściwą interpretację przepisów w kontekście danej sprawy/złe ich stosowanie lub naruszenie przepisów określających sam sposób prowadzenia postępowania. Po zredagowaniu skargi kasacyjnej, trzeba ją wnieść do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który wydał kwestionowane orzeczenie. Wojewódzki sąd administracyjny odrzuci skargę kasacyjną jeśli nie spełnia ona wymagań (np. ze względu na złożenie po terminie albo nieuzupełnione braki formalne).
Po zbadaniu sprawy, Naczelny Sąd Administracyjny wydaje wyrok (w odpowiedzi na skargę kasacyjną od wyroku) albo postanowienie (jako odpowiedź na skargę kasacyjną od postanowienia). W stosunku do orzeczenia NSA oddalającego lub uwzględniającego skargę kasacyjną, nie przysługuje już możliwość dalszego zaskarżenia.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »