A A A
drukuj

Poznaj swoje prawa:
Jak wygląda kontrola ZUS na chorobowym?

Data publikacji: 2018.10.04 godz. 12:20

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
5.0/5

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dość często przeprowadza kontrole dotyczące zasadności zwolnień lekarskich. Warto wiedzieć, co ZUS może zrobić i jakie ma uprawnienia podczas kontroli.

Fot: Co może ZUS podczas kontroli na chorobowym.

Nieuzasadnione zwolnienia lekarskie nadal pozostają sporym problemem, który wiele kosztuje całą gospodarkę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz polskich pracodawców. Wprowadzenie systemu elektronicznych zwolnień, w pewnym zakresie utrudni wyłudzanie nienależnych świadczeń chorobowych. Ta technologiczna zmiana, którą opisywaliśmy już na naszym serwisie, nie wyeliminuje jednak wszystkich przypadków nieuczciwości związanej ze zwolnieniami lekarskimi. Właśnie dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych nadal będzie kontrolował osoby przebywające „na chorobowym”. Z uwagi na popularność i dużą liczbę takich kontroli ZUS-u, postanowiliśmy pokrótce opisać ich zasady. Nasz kolejny artykuł z cyklu „Poznaj swoje prawa”, informuje między innymi o uprawnieniach kontrolerów i zasadach „ZUS-owskiej” kontroli. Takie informacje przydadzą się nie tylko osobom aktualnie korzystającym ze zwolnienia lekarskiego.

ZUS na dwa sposoby może sprawdzać zwolnienia lekarskie
Na wstępie warto poinformować, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych co roku przeprowadza ponad pół miliona kontroli związanych ze zwolnieniami lekarskimi pracowników. Właśnie dlatego istnieje dość duże prawdopodobieństwo, że pracownik lub przedsiębiorca często wykorzystujący zwolnienia lekarskie i pobierający zasiłki chorobowe, zostanie wreszcie skontrolowany przez ZUS. Szczególnie narażone na kontrole są między innymi osoby często otrzymujące krótkoterminowe zwolnienia lekarskie albo udające się do różnych lekarzy w celu uzyskania kolejnego zwolnienia. Warto pamiętać, że „ZUS-owska” kontrola dotyczy nie tylko osób chorych. Działaniom kontrolnym mogą również zostać poddane osoby, które pobierają świadczenie rehabilitacyjne lub wykorzystują zwolnienie udzielone z tytułu opieki nad chorym członkiem rodziny.
Dowiedz się więcej o zasadach przyznawania i wypłaty świadczeń rehabilitacyjnych »

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Kolejną ważną kwestią jest dwutorowość kontroli przeprowadzanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wspomniana instytucja może sprawdzać zarówno sposób wykorzystania zwolnienia chorobowego przez ubezpieczonego (pracownika lub przedsiębiorcę), jak i kontrolować prawidłowość samego zwolnienia (pod kątem zgodności z przepisami oraz autentyczności). Prawidłowość zwolnienia lekarskiego kontrolują lekarze orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Takie osoby mogą:

  • przeprowadzić badanie ubezpieczonego (pracownika lub przedsiębiorcy) w jego miejscu pobytu albo innym wyznaczonym miejscu
  • skierować ubezpieczonego na badanie specjalistyczne wykonywane przez lekarza konsultanta ZUS
  • zlecić wykonanie potrzebnych badań pomocniczych w wyznaczonym terminie
  • zobligować lekarza wystawiającego zwolnienie do udzielenia informacji oraz wyjaśnień i przekazania dokumentacji medycznej pacjenta
  • polecić pacjentowi przekazanie posiadanej dokumentacji medycznej

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Lekarz orzecznik ZUS-u za pośrednictwem poczty przesyła wezwanie do stawienia się na badanie lub do przekazania wyników badań pomocniczych. Wspomniane wezwanie jest dostarczane za potwierdzeniem odbioru, a jego zlekceważenie będzie skutkowało unieważnieniem zwolnienia oraz utratą prawa do zasiłku chorobowego (po wyznaczonej dacie badania lub przekazania dokumentów). Warto również wiedzieć, że lekarz - kontroler może przyspieszyć pierwotnie wyznaczony termin powrotu do pracy po „chorobowym”.
Przejdź na drugą stronę i dowiedz się co grozi za oszustwo ZUSu lub pracodawcy »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »