A A A
drukuj

Poznaj swoje prawa:
Przed czym chroni Turystyczny Fundusz Gwarancyjny?

Data publikacji: 2018.06.25 godz. 14:23
OCENA
4.7/5

Środki z TFG nie zawsze muszą być wydawane
Do momentu uruchomienia Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (listopad 2016 roku), w Polsce działał tylko system ochrony określany obecnie jako pierwszy filar. Jego wadą było niepełne zabezpieczenie klientów firm turystycznych. W tym kontekście warto zdawać sobie sprawę, że operatorzy turystyczni oraz pośrednicy turystyczni zwykle wykupują ubezpieczenie OC o najmniejszym wymaganym zakresie ochrony, bo taka polisa jest po prostu tańsza. Pomimo podwyższania minimalnych limitów sumy ubezpieczenia przez ministra, obowiązkowa polisa OC może nie wystarczyć do pokrycia wszystkich roszczeń poszkodowanych wycieczkowiczów, bo marszałek województwa wcześniej opłaca powrót turystów do kraju przy pomocy właśnie takiego ubezpieczenia. Dopiero w obliczu niedoboru środków wypłacanych z polisy OC biura podróży, aktywowany jest drugi filar ochrony, czyli Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Wspomniany fundusz funkcjonuje jako osobny rachunek w ramach Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i jest zasilany składkami, które firmy oferujące wycieczki opłacają od każdego swojego klienta. Takie składki przekazywane do TFG po sprzedaży wycieczki, obecnie wynoszą od 0 zł do 15 zł za każdego turystę.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Warto wiedzieć, że Turystyczny Fundusz Gwarancyjny może pomóc w sfinansowaniu powrotu pechowych turystów zza granicy (o ile nie wystarczy na to środków z pierwszego filaru). Głównym zadaniem TFG pozostaje jednak zwrócenie zapłaty za wycieczkę osobom, które nie mogły się na nią wybrać z winy operatora/pośrednika turystycznego albo nie dokończyły wakacji na wskutek upadłości operatora/pośrednika. W tym drugim przypadku, Turystyczny Fundusz Gwarancyjny sprawdza, w jakim zakresie usługa nie została zrealizowana z winy firmy oferującej wycieczkę. Pechowi wycieczkowicze muszą pamiętać, że TFG nie ocenia zasadności wypłaty środków oraz nie ustala kolejności ich wypłat. Turystyczny Fundusz Gwarancyjny działa bowiem na podstawie dyspozycji właściwego marszałka województwa.
W ramach podsumowania warto podkreślić, że TFG pomoże turystom tylko wtedy, gdy upadły operator lub pośrednik turystyczny posiadał odpowiednie zabezpieczenie (polisę OC) z pierwszego filaru ochrony. Właśnie dlatego przed zakupieniem wycieczki trzeba sprawdzić, czy podmiot ją oferujący, aktualnie widnieje w specjalnej urzędowej ewidencji (tzw. Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych). Taki internetowy wykaz wiarygodnych firm z branży turystycznej, wedle planów zostanie uruchomiony 1 lipca 2018 roku.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »