A A A
drukuj

Poznaj swoje prawa:
Sprawdź punkty karne przez Internet

Data publikacji: 2017.05.23 godz. 09:42
OCENA
5.0/5

Od niedawna można sprawdzić ilość punktów karnych przez Internet. Odpowiadamy na pytanie, gdzie można to zrobić oraz jakie formalności należy wypełnić, aby uzyskać dostęp do systemu.

Fot: Gdzie można sprawdzić ilość punktów karnych?

Polska z caą pewnością nie jest liderem pod względem informatyzacji urzędów i musi się jeszcze sporo nauczyć od takich państw, jak na przykład Estonia. Trzeba jednak przyznać, że w naszym kraju od niedawna są widoczne pozytywne zmiany dotyczące cyfryzacji. Przykładem może być niedawno wprowadzona usługa sprawdzania liczby punktów karnych przez Internet. Takie rozwiązanie wzbudziło spore zainteresowanie polskich kierowców. Wielu właścicieli aut jest zainteresowanych wspomnianą usługą, ale nie wie, jak z niej korzystać. Z myślą o takich osobach, przygotowaliśmy kolejny poradnik z cyklu „Poznaj swoje prawa”. W tym artykule, dokładnie opisujemy zasady sprawdzania liczby punktów karnych przez Internet.

Logowanie poprzez bank jest zdecydowanie najwygodniejszą opcją …
Sprawdzenie liczby punktów karnych online jest ciekawym rozwiązaniem, wymagającym jednak zachowania procedur bezpieczeństwa. Liczba punktów karnych to poufna informacja, która powinna być dostępna tylko dla jednego kierowcy. W związku z powyższym, nowa usługa wymaga od kierowcy potwierdzenia swojej tożsamości. Taką czynność trzeba wykonać za pośrednictwem profilu zaufanego. Wspomniany profil przyda się również przy załatwianiu wielu innych spraw urzędowych przez Internet (przykłady: składanie wniosku o dowód osobisty, zgłaszanie narodzin dziecka lub sprawdzanie kapitału emerytalnego na portalu PUE ZUS).
Profil zaufany można założyć w punkcie potwierdzającym albo przez Internet. Pierwsze rozwiązanie polega na wysłaniu wniosku internetowego i późniejszym zgłoszeniu się z dowodem osobistym do wybranego urzędu lub banku w celu potwierdzenia tożsamości. Osoby niezainteresowane wysyłaniem wniosku przez Internet, mogą od razu udać się do punktu potwierdzającego (np. urzędu miasta) i poprosić o założenie profilu zaufanego.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Bardziej nowoczesne rozwiązanie polega na założeniu profilu zaufanego online. Taki profil szybko mogą utworzyć osoby posiadające certyfikat kwalifikowany, czyli specjalną kartę elektroniczną zastępująca własnoręczny podpis. Zdecydowana większość Polaków, nie posiada jeszcze wspomnianego podpisu elektronicznego. Takim osobom mogą bardzo pomóc krajowe banki, które już wprowadziły możliwość założenia profilu zaufanego przez Internet (PKO BP/Inteligo, Pekao, ING oraz Millennium Bank). Można oczekiwać, że w miarę upływu czasu, kolejne banki będą udostępniać usługi związane z profilem zaufanym. Z roku na rok, wzrasta bowiem zainteresowanie Polaków usługami e-administracji.

Oficjalne zaświadczenie o liczbie punktów otrzymamy w komisariacie
Osoba posiadająca profil zaufany, może już sprawdzić liczbę swoich punktów karnych za pośrednictwem nowego systemu. W tym celu, trzeba przejść na serwis Obywatel.gov.pl i postępować zgodnie z kolejnymi instrukcjami.
Po zalogowaniu się do systemu pokazującego aktualną liczbę punktów karnych, wiele osób może zobaczyć następujący komunikat „Na dzień (aktualna data) nie ma cię w systemie punktowym” (patrz poniżej). Wspomniany komunikat wskazuje, że dana osoba:

  • nie posiada prawa jazdy
  • posiada prawo jazdy, ale nie ma na swoim koncie żadnych punktów karnych
  • posiada prawo jazdy i otrzymała punkty karne, które jeszcze Policja nie wpisała do ewidencji
  • przekroczyła już dopuszczalną liczbę punktów karnych (24 punkty lub 20 punktów w przypadku początkujących kierowców ze stażem krótszym niż jeden rok)

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Od połowy 2018 roku, system sprawdzania punktów karnych, ma już podawać bardziej dokładne informacje o temat statusu kierowcy. Na razie osoby posiadające punkty karne, dowiedzą się kiedy i gdzie je otrzymały. System informatyczny podaje również informacje o pojeździe, w którym kierowca złamał przepisy, sposobie ukarania oraz naruszonym paragrafie z kodeksu drogowego.

Źródło: portal Obywatel.gov.pl

Warto wspomnieć, że dane o liczbie punktów karnych są aktualizowane raz dziennie (około 6:00 rano) i opierają się na danych Policji. Jeżeli kierowca podejrzewa, że liczba punktów karnych podawana na portalu Obywatel.gov.pl jest niewłaściwa, to powinien zgłosić ten problem na najbliższym komisariacie. Taka wizyta w placówce Policji będzie konieczna również wtedy, gdy kierowca potrzebuje urzędowego zaświadczenia o liczbie punktów karnych. Warto pamiętać, że potwierdzenie w formacie pdf. generowane na stronie Obywatel.gov.pl, nie jest oficjalnym dokumentem urzędowym.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »