A A A
drukuj

Pożyczka na cudzy dowód – wkrótce się to ukróci!

Data publikacji: 2019.08.09 godz. 16:34
OCENA
3,2/5

Zgubiony czy skradziony dowód osobisty powoduje, że złodziej lub oszust może posłużyć się nim i zaciągnąć na czyjeś dane pożyczkę gotówkową. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, że będzie walczyć z problemem kradzieży tożsamości.

Fot: Pożyczki na dowód.

Ministerstwo Cyfryzacji wraz z grupą ekspertów z różnych instytucji w Polsce powołało zespół roboczy, który przez dwa kolejne miesiące będzie pracował nad zabezpieczeniem interesów obywateli i ukróceniem procederu wyłudzania pożyczek na cudzy dowód. 

Wyłudzanie pożyczek na cudzy dowód
W wielu firmach pożyczkowych obowiązuje uproszczona metoda weryfikacji tożsamości klienta. Może ona opierać się na skontrolowaniu, czy dane podane we wniosku o pożyczkę są takie same, jak te w dowodzie osobistym. Pożyczkodawca więc żąda od klienta przesłania skanu lub zdjęcia dowodu osobistego. Problem w tym, że oszuści mogą posiadać skany dokumentów innych osób, które nie wiedzą o tym, że na ich dane zaciągane są jakiekolwiek zobowiązania finansowe.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Najczęściej to osoby starsze stają się ofiarami problemu kradzieży tożsamości. Prowadzi to do sytuacji, gdy często niezamożni emeryci muszą spłacać pożyczkę, wraz z naliczonymi niebotycznymi odsetkami, choć nigdy nie podpisywali żadnej umowy z pożyczkodawcą, a ich udziałem nie stały się wypłacone przez niego środki.

Działania Ministerstwa Cyfryzacji
Proceder kradzieży tożsamości i wyłudzania pożyczek na skan cudzego dowodu są niestety powszechne. Ministerstwo Cyfryzacji chce jednak z tym walczyć i zamierza do końca wakacji zaproponować konkretne przeciwdziałania wyłudzeniom pożyczek na cudzy dowód.
W tym celu powstała grupa robocza z udziałem ekspertów z takich instytucji jak:

  • Ministerstwo Cyfryzacji,
  • Komisji Nadzoru Finansowego,
  • Urząd Ochrony Danych Osobowych,
  • Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów,
  • Urząd Komunikacji Elektronicznej,
  • Ministerstwo Finansów,
  • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
  • Komenda Główna Policji.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Wspólnie mają oni pracować nad znalezieniem właściwego rozwiązania istniejącego problemu.

Nielegalne skanowanie dokumentów
Warto przy tym wspomnieć, że już od 12 lipca 2019 roku obowiązują w Polsce przepisy nowelizacji ustawy o dokumentach publicznych. Dotyczą one m.in. skanowania dowodów osobistych i innych dokumentów tożsamości. Według postanowień noweli nielegalne replikowanie dokumentów tożsamości jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2.

Komentarze

comments powered by Disqus