A A A
drukuj

Nowy wniosek o „500 Plus” - co się zmieniło?

Data publikacji: 2019.10.16 godz. 12:37

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
5.0/5

Rozszerzenie „Rodziny 500 Plus” na wszystkie dzieci to nie jedyna ważna zmiana, która dotyczy tego programu. Postanowiliśmy wyjaśnić co jeszcze się zmieniło.

Fot: Opisujemy zmiany we wniosku o 500 plus.

Praktycznie każdy rodzic niepełnoletniego dziecka słyszał o rozszerzeniu programu Rodzina 500 Plus. Likwidacja kryterium dochodowego dotyczącego pierwszego dziecka to z pewnością bardzo ważna zmiana. Skutkowała ona modyfikacją zasad wnioskowania o świadczenie wychowawcze w ramach programu „500 Plus”. Zdecydowana większość rodziców złożyła wniosek o takie świadczenie wypłacane na nowych zasadach. Osoby, które odpowiednio szybko dostarczyły potrzebne dokumenty, już w październiku otrzymają „500 Plus” z wyrównaniem od lipca br. Z myślą o rodzicach, którzy jeszcze nie załatwili potrzebnych formalności, postanowiliśmy dokładnie wyjaśnić, co od 1 lipca 2019 r. zmieniło się w zasadach przyznawania i wypłacania świadczeń z programu Rodzina 500 Plus. Takie informacje będą przydatne m.in. dla młodych rodziców, którym dopiero niedawno urodziło się pierwsze dziecko. 

Brak kryterium dochodowego to nie jedyna zmiana …
Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że lipcowe zmiany w programie Rodzina 500 Plus nie obejmowały tylko likwidacji kryterium dochodowego dotyczącego pierwszego dziecka. Zniesienie wspomnianego kryterium skutkowało również znaczącym uproszczeniem całej procedury wnioskowania o świadczenie wychowawcze. Chodzi o to, że rodzice nie muszą już dokumentować swojej sytuacji dochodowej. Brak takiego wymogu związanego z dochodami, skutkuje znaczącym uproszczeniem wniosku o „500 Plus”.
Powody do zadowolenia mają również rodzice samotnie wychowujący dziecko. Począwszy od 1 lipca 2019 r. wypłata świadczenia wychowawczego „500 Plus” nie jest bowiem uzależniona od tego, czy został ustalony obowiązek alimentacyjny obciążający drugiego rodzica. Brak weryfikacji obowiązku płacenia alimentów przez drugiego rodzica znacząco przyspiesza decyzję w sprawie przyznania „500 Plus”.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Rodzice noworodka nie muszą śpieszyć się z wnioskiem
Trzecia ważna zmiana ucieszy rodziców każdego noworodka. Przed 1 lipca 2019 r. takie osoby mogły otrzymać świadczenie wychowawcze „500 Plus” począwszy od miesiąca złożenia wniosku. Jeżeli rodzice zajęci sprawami związanymi z małym dzieckiem, złożyli dokumenty np. dwa miesiące po narodzinach potomstwa, to przepadało im świadczenie należne za wcześniejszy okres. Obecnie taka sytuacja jest już o wiele mniej prawdopodobna. Rodzice małego dziecka mają bowiem 3 miesiące na skompletowanie i złożenie potrzebnych dokumentów. Jeżeli ten trzymiesięczny termin (liczony od daty narodzin dziecka) nie zostanie przekroczony, to państwo naliczy i wypłaci „500 Plus” z odpowiednim wyrównaniem wstecz.
Nowe przepisy przewidują trzymiesięczny termin na złożenie wymaganych dokumentów również w przypadku, gdy zmarł jeden rodzic, któremu świadczenie „500 Plus” zostało wcześniej przyznane. W takiej sytuacji, prawo do świadczenia wychowawczego „500 Plus” nie wygaśnie automatycznie. Drugi rodzic, który będzie zajmował się dzieckiem, obecnie ma trzy miesiące (począwszy od śmierci pierwszego rodzica) na złożenie wymaganych dokumentów.
Przejdź na drugą i poznaj resztę zmian we wniosku o 500+ »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus