A A A
drukuj

Nowy wniosek o „500 Plus” - co się zmieniło?

Data publikacji: 2019.10.16 godz. 12:37

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
5.0/5

„500 Plus” objęło wszystkie dzieci w pieczy zastępczej
Jeszcze inna modyfikacja przepisów dotyczy wsparcia finansowego dla dzieci umieszczonych w specjalistycznych placówkach. Począwszy od 1 lipca 2019 r. dodatkowe wsparcie na dziecko („500 Plus”) otrzymują także różne rodzaje placówek opiekuńczo-wychowawczych (socjalizacyjne, interwencyjne, specjalistyczno-terapeutyczne i opiekuńczo-terapeutyczne). Obecnie świadczenia wychowawcze z programu Rodzina 500 Plus są wypłacane również na dzieci znajdujące się w domach pomocy społecznej oraz interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Wniosek o „500 Plus” trzeba złożyć jak najszybciej
Wszystkie powyższe informacje na pewno mogą ucieszyć rodziców, którzy jeszcze nie złożyli wniosku o świadczenie z programu Rodzina 500 Plus (wypłacane według nowych zasad). Dla tych spóźnialskich rodziców mamy jednak gorszą wiadomość. Takie osoby nie mogą bowiem liczyć na wyrównanie za poprzednie miesiące (od lipca 2019 r. włącznie). Wspomniane wyrównanie jest wypłacane w przypadku złożenia kompletnych dokumentów do końca września 2019 r. Rodzice dostarczający dokumenty w kolejnych miesiącach, nie otrzymają już wstecznie świadczenia „500 Plus” (nawet jeśli od lipca 2019 r. wychowywali „pierwsze” dzieci, na które przysługuje wypłata 500 zł miesięcznie).
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podaje następujące zasady oraz terminy spóźnionego wnioskowania o świadczenie z programu Rodzina 500 Plus:

  • złożenie kompletnych dokumentów w październiku 2019 r. skutkuje wypłatą świadczenia na nowych zasadach tylko z wyrównaniem od października (świadczenie zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 grudnia 2019 r.)
  • złożenie kompletnych dokumentów w listopadzie 2019 r. skutkuje wypłatą świadczenia na nowych zasadach tylko z wyrównaniem od listopada (świadczenie zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020 r.)
  • złożenie kompletnych dokumentów w grudniu 2019 r. lub styczniu 2020 r. skutkuje wypłatą świadczenia na nowych zasadach tylko z wyrównaniem od miesiąca złożenia wniosku (świadczenie zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 29 lutego 2020 r.)

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Co ważne, wszystkie powyższe terminy nie dotyczą tych rodziców, którym dopiero niedawno urodziło się dziecko. Tak jak już wspomnieliśmy, rodzice noworodków mają obecnie 3 miesiące na złożenie wniosku o świadczenie dla niedawno urodzonego dziecka. Nieprzekroczenie tego trzymiesięcznego terminu będzie skutkowało wypłatą „500 Plus” z wyrównaniem (począwszy od miesiąca urodzenia dziecka).

 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »