A A A
drukuj

Pożyczki społecznościowe alternatywą dla chwilówek?

Data publikacji: 2017.05.17 godz. 15:39
OCENA
4.7/5

Pożyczki społecznościowe zyskują coraz większą popularność w Internecie. Czy są one realną alternatywą dla chwilówek oferowanych przez firmy pożyczkowe (np. Vivus i Wonga).

Fot: Pożyczki społecznościowe przyjmą się w Polsce?

Polska jest krajem, w którym rozwiązania z zakresu social finance dość szybko zyskują sporą popularność. Przykładem mogą być internetowe platformy wymiany walut (takie jak np. Walutomat) oraz portale służące do udzielania pożyczek społecznościowych. Wspomniane portale wzbudzają zainteresowanie osób potrzebujących niewielkich kwot. Dla takich Polaków głównym wyborem nadal są popularne firmy i marki pożyczkowe (np. Vivus, Wonga, eKredycik oraz Provident). Tym niemniej, warto przyjrzeć się zasadom działania pożyczek społecznościowych. Na uwagę zasługują również kwestie prawne. Analiza przepisów niestety wskazuje, że osoba korzystającą z pożyczek społecznościowych, zwykle nie może liczyć na taką samą ochronę prawną, jak klient jednej z popularnych firm pożyczających pieniądze.

Rejestracja na platformie nie gwarantuje szybkiego otrzymania pożyczki
Osoby zainteresowane społecznościowym pożyczaniem, muszą zdawać sobie sprawę, że to rozwiązanie jest specyficzne. W przypadku pożyczek społecznościowych, nie mamy do czynienia z tradycyjnym modelem pożyczania przez Internet (właściciel portalu - pożyczkodawca, konsument - pożyczkobiorca). Przedsiębiorca prowadzący platformę społecznościową zajmuje się jedynie stwarzaniem odpowiednich warunków do zawierania umów i zapewnianiem bezpieczeństwa transakcji. Za takie usługi, operator serwisu pobiera część zysków z pożyczek udzielanych przez inwestorów.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Firmy prowadzące portale pożyczek społecznościowych, dążą do zwiększania bezpieczeństwa pożyczkodawców (inwestorów) gwarantujących dopływ kapitału. Dlatego osoba rejestrująca się na platformie społecznościowej, nie uniknie weryfikacji swojej historii kredytowej w jednym z biur informacji gospodarczej lub Biurze Informacji Kredytowej. Czasem wymagane jest również potwierdzenie adresu zamieszkania oraz uzyskiwanych dochodów. Dodatkowym zabezpieczeniem są limity wartości pożyczek udzielanych nowym użytkownikom (np. do 2500 zł za pierwszym razem) oraz systemy punktów i komentarzy oceniających takie osoby.
Sprawdź, które szybkie pożyczki internetowe nadal są udzielane bez sprawdzania BIK-u »

Trzeba podkreślić, że spełnienie wszystkich wymogów stawianych przez platformę społecznościową, nie gwarantuje otrzymania pożyczki. Firma prowadząca taką platformę jedynie umożliwia uzyskanie potrzebnej gotówki, a decyzja o pożyczeniu środków należy wyłącznie do inwestorów. To oznacza, że problemy z otrzymaniem pieniędzy mogą mieć np. osoby nieposiadające wcześniej spłaconych pożyczek społecznościowych na danym portalu albo obciążone złą historią kredytową (w BIK lub BIG).
Przeczytaj, czym biura informacji gospodarczej (np. BIG InfoMonitor) różnią się od BIK-u »

Kolejną kwestią jest sposób udzielania pożyczek na platformach społecznościowych. Osoba potrzebująca np. 1000 zł lub 2000 zł, nie może liczyć, że taką kwotę pożyczy jej jeden inwestor. Inwestorzy wolą bowiem pożyczać niewielkie kwoty (np. 100 zł - 400 zł) przynajmniej kilku różnym osobom. Takie rozwiązanie pozwala na podział ryzyka i jest bezpieczniejsze dla pożyczkodawców. W związku z powyższym, może się okazać, że zbieranie potrzebnej kwoty za pośrednictwem platformy społecznościowej będzie trwało np. tydzień albo jeszcze dłużej. Taki sposób działania platform społecznościowych sprawia, że wspomniane portale nie są dobrym wyborem dla klientów szybko i bezwarunkowo potrzebujących pieniędzy (np. w związku z wyjazdem lub nagłą awarią samochodu).

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Osoba korzystająca z prywatnych pożyczek nie jest tak samo chroniona
W nawiązaniu do tematu pożyczek społecznościowych warto również wspomnieć o ważnych kwestiach prawnych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że korzystanie z oferty sprawdzonej firmy pożyczkowej, zapewnia o wiele większy stopień bezpieczeństwa prawnego, niż pożyczanie środków od osoby prywatnej. W przypadku pożyczek społecznościowych, bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, w której środki pożycza osoba nieprowadząca działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie jest niekorzystne dla dłużnika, gdyż pożyczki prywatne nie podlegają wymogom ustawy o kredycie konsumenckim. Wspomniana ustawa przewiduje wiele regulacji korzystnych dla pożyczkobiorcy (m.in. obowiązek przekazania takiej osobie informacji o Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania pożyczki oraz innych ważnych informacji w specjalnym formularzu). Trzeba również dodać, że w przypadku pożyczania od przedsiębiorcy, dłużnik ma prawo do otrzymania zwrotu odsetek po wcześniejszej spłacie. Takiego zwrotu nie musi wykonywać osoba udzielająca prywatnej pożyczki (np. za pośrednictwem platformy społecznościowej). 
Dowiedz się, dlaczego formularz pożyczki konsumenckiej jest przydatny »

Warte podkreślenia jest również to, że osoba korzystająca z oferty firmy pożyczkowej, może złożyć skargę na takiego pożyczkodawcę do Rzecznika Finansowego albo Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wspomniane instytucje nie zajmą się problemami dotyczącymi pożyczki prywatnej (tzn. pożyczki, której stronami są osoby nieprowadzące działalności gospodarczej).
Przeczytaj więcej o Rzeczniku Finansowym i pomocy oferowanej dłużnikom przez tę instytucję »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus