A A A
drukuj

Rachunkowość w Twoim banku? Tutaj to możliwe!

Data publikacji: 2016.02.15 godz. 10:55
OCENA
2,3/5

Przedsiębiorcy są dla banków bardzo cennymi klientami. Duża część udostępnia swoim klientom księgowość online. System rachunkowy pozwala na rozliczenia z US i ZUS oraz wystawianie faktur.

Fot: Rachunkowość w Twoim banku? Tutaj to możliwe!

Księgowość internetowa to rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność wśród krajowych przedsiębiorców. Dlatego kilka banków postanowiło wzbogacić swoją ofertę o właśnie taką usługę. Stanowi ona uzupełnienie dla oferty kont firmowych. Rozwiązania oferowane przez banki polegają na udostępnieniu odpowiedniego oprogramowania lub księgowaniu dostarczonych dokumentów przez wykwalifikowanego pracownika.

ING stawia na większe firmy, a mBank chce obsługiwać sektor MSP
Po przeanalizowaniu krajowego rynku okazuje się, że usługi księgowe dla firm obecnie można znaleźć w ofercie czterech wiodących banków (patrz poniższa tabela). Mowa o mBanku, Deutsche Banku, Idea Banku oraz ING Banku Śląskim. Warto zwrócić uwagę, że tylko ING Bank Śląski samodzielnie świadczy usługi księgowe (poprzez spółkę ING Usługi dla Biznesu S.A.). Pozostałe banki korzystają z pomocy popularnego serwisu ifirma.pl (Deutsche Bank), serwisu SuperKsięgowa.pl (mBank) lub firmy Tax Care (Idea Bank). 

W przypadku Idea Banku oraz Deutsche Banku, oferowane rozwiązanie polega na udostępnieniu oprogramowania, dzięki któremu klient może samodzielnie księgować dokumenty i sporządzać rozliczenia. Kompleksową obsługę rachunkową, oferuje ING Bank Śląski oraz mBank. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że bank spod znaku lwa prowadzi rozliczenia tylko dla firm objętych pełną rachunkowością (księgi rachunkowe). Przedsiębiorstwa płacące podatek na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPIR) lub ryczałtu ewidencjonowanego, powinny zainteresować się ofertą mBanku. Wspomniany bank oprócz prowadzenia KPIR lub ewidencji sprzedaży opodatkowanej ryczałtem, proponuje również usługi związane z podatkiem VAT oraz kwestiami kadrowo - płacowymi.

Konta firmowe z usługą księgowości
Bank  Obsługiwane formy opodatkowania Koszt usługi Obowiązki przedsiębiorcy Dodatkowe informacje
mBank KPIR, ryczałt, kadry i płace, podatek VAT Pakiet Komfort: od 200 zł/m-c (przez pierwsze 6 miesięcy za darmo dla nowych klientów mBanku)
Nowy klient mBanku może również za darmo korzystać z usługi samodzielnej księgowości internetowej (Pakiet Start). Po 6 miesiącach Pakiet Start nadal jest darmowy, ale nie działa funkcja sprawdzania księgowań.
Dostarczanie dokumentów księgowych oraz wykonywanie kopii dokumentów przechowywanych w systemie. Przedsiębiorca używający systemu rachunkowości internetowej musi posiadać konto osobiste w mBanku. Osoba aktywnie korzystająca z usług księgowych może uzyskać dodatkowe 300 zł premii.  
Deutsche Bank KPIR, kadry i płace, podatek VAT Usługa księgowości internetowej: 37,5 zł/m-c lub 45 zł/m-c (pierwsze sześć miesięcy za darmo)
Klient może za darmo korzystać z programu do fakturowania
Przedsiębiorca samodzielnie prowadzi rozliczenia. Przedsiębiorca korzystający z systemu rachunkowości musi posiadać rachunek osobisty dbNET Biznes.
Idea Bank KPIR, podatek VAT Usługa księgowości internetowej: 0 zł po spełnieniu odpowiednich warunków Przedsiębiorca samodzielnie prowadzi rozliczenia. Usługa dostępna tylko dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (poza spółką cywilną), które dodatkowo nie zatrudniają pracowników na etat i nie są zwolnione z podatku VAT.
ING Bank Śląski Pełna księgowość, kadry i płace, podatek VAT Opłata za zaksięgowanie dokumentu: od 5,5 zł do 10 zł (w zależności od pakietu)
Opłata za miesięczne rozliczenie pracownika od 16 zł do 35 zł(w zależności od pakietu)
Najtańszy miesięczny pakiet kosztuje 490 zł.
Dostarczanie zdjęć lub skanów dokumentów. Przedsiębiorca korzystający z systemu rachunkowości musi posiadać konto osobiste w ING Banku Śląskim. 

W mBanku wszystkie rozliczenia będą darmowe przez 6 miesięcy
Analizowane banki prócz różnego zakresu usług, stosują również zupełnie inne zasady rozliczeń. Dla jednoosobowego przedsiębiorcy najbardziej atrakcyjna wydaje się oferta mBanku. Wspomniany bank proponuje prowadzenie wszystkich rozliczeń (Pakiet Komfort) za opłatę wynoszącą od 200 zł netto/m-c. Faktyczny koszt takiej usługi będzie nieco niższy, gdyż można go odliczyć od opodatkowanego dochodu. Co więcej, przedsiębiorcy, którzy wcześniej nie posiadali konta w mBanku, mogą liczyć na obniżkę abonamentu za Pakiet Komfort do 0 zł (przez pierwszych sześć miesięcy).
W ramach bezpłatnego abonamentu, mBank prócz prowadzenia ewidencji (księgowanie do 20 dokumentów na miesiąc) oferuje również obsługę deklaracji podatkowych przez księgową. Obowiązki przedsiębiorcy, który wybrał Pakiet Komfort, ograniczają się m.in. do dostarczania dokumentów księgowych w ustalonych terminach i wykonywania kopii bezpieczeństwa dla dokumentów wygenerowanych w serwisie.
Nowi posiadacze konta osobistego w mBanku, którzy wolą samodzielnie księgować dokumenty, mają zagwarantowany bezpłatny dostęp do odpowiedniego oprogramowania (przez kolejnych 6 miesięcy). Po upływie półrocznego okresu, klient firmowy mBanku nadal może korzystać z darmowego Pakietu Start, ale zostaje wyłączona opcja sprawdzania faktur przez księgową.
Warto dodać, że w ramach promocji dla nowych klientów firmowych, mBank oprócz zwolnienia z opłaty za Pakiet Komfort i sprawdzanie faktur (Pakiet Start) oferuje:

  • roczne zwolnienie z opłaty za prowadzenie rachunku mBiznes konto Start lub mBiznes konto Komfort
  • możliwość uzyskania premii 50 zł przez 12 miesięcy (max. 600 zł rocznie) za opłacanie składek ZUS o wysokości przynajmniej 250 zł/m-c i wykonywanie minimum jednej transakcji kartą debetową w miesiącu
  • dodatkową premię o wartości 25 zł miesięcznie (300 zł rocznie) dla przedsiębiorców, którzy spełnili warunki uzyskania głównej premii (600 zł/rok), a także w miesiącu zaksięgowali przynajmniej 3 faktury o wartości 10 zł każda i opłacili je przez zlecenie przelewu z systemu księgowego

Po uwzględnieniu zwolnienia z kosztów prowadzenia rachunku i darmowych usług księgowych okazuje się, że nowi klienci mBanku mogą uzyskać kwotę przekraczającą 1000 zł. Taką sumę można zdobyć po przystąpieniu do promocji, która kończy się 31 marca 2016 r. Przejdż na stonę mBanku i weź udział w promocji »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »