A A A
drukuj

Ranking Konkurencyjności WEF – Polska spada z 41 na 42 miejsce

Data publikacji: 2013.09.10 godz. 15:05

Opracowanie własne
OCENA
3.4/5

World Economic Forum opublikowało „The GlobalCompetitiveness Report 2013-14”. Na podium znalazły się kolejno Szwajcaria, Singapur i Finlandia. Polska spadła z 41 na 42 miejsce na 148 badanych państw świata. W okolicy tej pozycji nasz kraj znajduje się od 2004 r., gdy WEF rozpoczął publikowanie raportów. Jesteśmy w grupie 22 państw, które przechodzą transformację od gospodarki opartej na efektywności do najbardziej rozwiniętych i konkurencyjnych gospodarek biorących swoją siłę głównie z innowacyjności.

Badacze wyróżnili 12 filarów na których powinna wspierać się konkurencyjna gospodarka. Do najbardziej podstawowych należą instytucje publiczne, infrastruktura, środowisko makroekonomiczne, zdrowie i szkolnictwo podstawowe. Te czynniki są niezbędne w każdej gospodarce, a w krajach słabiej rozwiniętych stanowią główny motor rozwoju. Kolejne filary to: szkolnictwo wyższe i edukacja zawodowa,, dobra efektywność rynku, efektywność rynku pracy, rozwój rynku finansowego, znajomość technologii przez społeczeństwo i rozmiar rynku. Są one kluczowe dla rozwoju 31 gospodarek, głównie z Ameryki Południowej i krajów postsowieckich m.in.; do tej grupy należą także Chiny.

Ostatnie dwa filary konkurencyjności to tzw. „wysublimowanie” biznesu („business sophistication” – chodzi tu m.in. o współpracę przedsiębiorstw, taką jak klastry, która zwiększa możliwości znajdowania nowych rozwiązań) i oraz innowacje. Są one motorem napędowym dla najbardziej konkurencyjnych gospodarek 37 krajów – gospodarek uznanych przez WEF za oparte na innowacjach.

20 krajów znajduje się na etapie przejściowym pomiędzy pierwszą, a drugą grupą (gospodarek opartych na efektywności). Z kolei 22 kraje – w tym Polska – są na etapie przejścia od gospodarek opartych na efektywności do gospodarek opartych na innowacjach.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa w PEKAO S.A »