A A A
drukuj

Ranking Konkurencyjności WEF – Polska spada z 41 na 42 miejsce

Data publikacji: 2013.09.10 godz. 15:05

Opracowanie własne
OCENA
3.4/5

Jak twierdzą autorzy raportu, chociaż nawet w najbardziej rozwiniętych gospodarkach niezbędne są wszystkie „filary” konkurencyjności, to kraje te mogą osiągać dalszy wzrost tylko poprzez wdrożenie nowych rozwiązań. O ile słabiej rozwinięte kraje mogą adaptować już istniejącą wiedzę, to o tyle dla najbardziej rozwiniętych krajów jest to niewystarczające. Osiągnięcie wysokiego poziomu technologicznej (bo na takiej autorzy raportu się skupiają) innowacyjności wymaga m.in. dostatecznych inwestycji na badania i rozwój (R&D), istnienia wysokiej jakości instytutów badawczych, współpracy między środowiskiem akademickim i biznesem, a także odpowiedniej ochrony własności intelektualnej.

W rankingu konkurencyjności już po raz piąty na czele znalazła się Szwajcaria. Kraj ten wyróżnia się szczególnie pod względem nakładów inwestycyjnych na badania i rozwój (R&D) – zwłaszcza w sektorze prywatnym, współpracą pomiędzy uniwersytetetami i biznesem, a także dobrą ochroną własności intelektualnej. Autorzy zwracają uwagę na rolę, jaką u Helwetów odgrywają instytucje naukowe, które generują wiedzę bazową, na podstawie której później wynajdowane są mające praktyczne zastosowanie technologie. Pod względem kluczowych dla najbardziej rozwiniętych gospodarek współczynników business sophistication i innowacyjności Szwajcaria zajmuje drugie miejsce. Helweci plasują się na wysokiej pozycji także pod względem instytucji publicznych i ich transparentności, infrastruktury, rozwoju rynków finansowych czy stabilności środowiska makroekonomicznego.

Z kolei Singapur, drugi w ogólnym rankingu, jest jedynym krajem, który znalazł się w pierwszej trójce aż pod względem 7 z 12 filarów konkurencyjności; w tym na pierwszym miejscu pod względem efektywności rynku towarowego i rynku pracy i na drugim pod względem rozwoju rynku finansowego.

Jeśli zaś chodzi o Polskę, to zdaniem autorów raportu zaletami naszego kraju są: wysoka jakość szkolnictwa wyższego (18 miejsce), stosunkowo duży rynek (20 miejsce). Ponadto uważają oni, że nasz system bankowy funkcjonuje lepiej , niż kilka lat temu, jednakże wskazane jest jego dalsze wzmocnienie. Natomiast słabo Polska wypadła pod względem infrastruktury transportowej – zajmujemy dopiero 92 miejsce; mimo tego, że pewien postęp przyniosła organizacja Euro 2012. Wzrosły zaś nasze notowania pod względem m.in. , dostępności Internetu czy instytucji finansowych. Pogorszyła się ocena jakości rządzenia, efektywności policji, wolności prasy, prawa podatkowego oraz komunikacji pomiędzy grupami społecznymi. Zdaniem WEF nasz kraj, by dołączyć do gospodarek opartych na innowacyjności potrzebuje „silniejszej orientacji firm na badania i rozwój, łatwiejszego dostępu do venture capital, a także zwiększenia współpracy uniwersytetów z sektorem prywatnym”.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa w PEKAO S.A »