A A A
drukuj

Wasze pytania: Program Rodzina 500+

Data publikacji: 2016.05.25 godz. 07:17

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
3.7/5

Pytanie numer 4: Czy urzędnicy sprawdzają sposób wydatkowania środków otrzymanych z programu Rodzina 500 plus? Czy można je przeznaczyć np. na remont mieszkania lub spłatę starych długów?

Kontrolę wykorzystania środków z programu Rodzina 500 plus przewidziano tylko w wyjątkowych przypadkach. Taka procedura jest możliwa jeśli do urzędu gminy lub ośrodka pomocy społecznej dotrą sygnały o marnotrawieniu pomocy finansowej. Urzędnicy na pewno będą uważnie przyglądać się dysfunkcyjnym rodzinom, które już wcześniej niewłaściwie korzystały z przyznanych świadczeń. Jeżeli podczas wywiadu środowiskowego zostanie udowodnione marnotrawienie środków z programu „500+”, to pomoc finansowa będzie wymieniona na pomoc rzeczową (np. żywność, ubrania, leki, opłacenie pobytu dziecka w przedszkolu).
Zdecydowana większość rodzin nie musi się obawiać, że ktoś będzie kwestionował wykorzystanie środków z programu Rodzina 500 plus. Takie przeznaczenie pomocy jak remont lokum lub spłata kredytu też poprawia sytuację bytową rodziny.
Zobacz, w których bankach można łatwo złożyć wniosek o 500 zł na dziecko »

Pytanie numer 5: Czy osoby pracujące za granicą mogą otrzymać wsparcie z programu Rodzina 500 plus?

Według ogólnej reguły, świadczenia z programu Rodzina 500 plus nie mogą otrzymać rodzice pobierający już podobną pomoc w innym kraju Unii Europejskiej. Jest to rozwiązanie zgodne z unijną zasadą koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Inne reguły będą obowiązywać tylko wtedy, gdy szczegółowe przepisy lub umowy z innym krajem przewidują możliwość obustronnej wypłaty świadczeń. Zgodnie z ogólnymi zasadami, pierwszeństwo w wypłacie świadczeń socjalnych (np. „500 zł na dziecko”) zawsze przysługuje krajowi zatrudnienia rodzica lub krajowi zamieszkania dzieci (drugie kryterium jest stosowane jeśli rodzice pracują w różnych państwach).
Rodzice zatrudnieni za granicą, powinni powiadamiać polskich urzędników, gdy w innym kraju otrzymają świadczenie wychowawcze podobne jak „500 zł na dziecko”. Taki sam obowiązek informacyjny dotyczy zmiany miejsca zamieszkania. Warto również dodać, że polskie urzędy otrzymują informacje o świadczeniach przyznanych danej rodzinie w innym kraju Unii Europejskiej.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Pytanie numer 6: Czy program Rodzina 500 plus wpływa na możliwość otrzymania innych świadczeń (np. alimentów lub zasiłków z opieki społecznej)?
W trakcie prac nad ustawą, rząd zdecydował, że świadczenia z programu Rodzina 500 plus nie będą wpływały na wysokość pomocy pobieranej przez rodziców z innych źródeł (np. alimentów, świadczeń rodzinnych, dodatków mieszkaniowych oraz zasiłków z pomocy społecznej). Dodatkowo nowe świadczenie wychowawcze jest nieopodatkowane i nie powinno podlegać egzekucji komorniczej.
Osoby zainteresowane programem Rodzina 500 plus, mogą mieć o wiele więcej różnych pytań. Niektóre wątpliwości dotyczą sytuacji indywidualnych (np. związanych z rozwodem i prawem do wychowywania dzieci). Na takie pytania, najlepiej odpowiedzą pracownicy lokalnego urzędu miasta/gminy lub ośrodka pomocy społecznej.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »