A A A
drukuj

Wiedza finansowa Polaków wciąż w powijakach

Data publikacji: 2013.08.14 godz. 11:09

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
5.0/5

Przed kilkoma dniami profesor Dominika Maison zaprezentowała wyniki badań na temat wiedzy finansowej rodaków. Autorka książki „Polak w świecie finansów” stwierdziła, że takie podstawowe aspekty, jak funkcjonalność karty debetowej wciąż są obce dla wielu osób. Wniosek profesor Maison jest poparty wynikami badań ankietowych.

Po ich przeprowadzeniu okazało się, że jedna trzecia respondentów zna tylko jedno zastosowanie karty debetowej (tj. wypłatę gotówki z bankomatu). Kolejny niepokojący objaw to awersja do kont bankowych i kart płatniczych. Według profesor Maison wielu respondentów, którzy nie posiadają rachunku osobistego motywuje swoją decyzję obawami o bezpieczeństwo zdeponowanych środków. W trakcie opisywanego badania przeciwnicy ROR-ów twierdzili m.in., że po transakcji dokonanej kartą debetową właściciel sklepu może poznać stan konta i wypłacić wszystkie zgromadzone pieniądze przy pomocy wydruku. Powszechność takich opinii to konsekwencja niedostatecznej finansowej rodaków.

Czym skorupka za młodu nasiąknie …

Można by sądzić, że niedostatek wiedzy finansowej to cecha, która wyróżnia tylko starszych Polaków. Takie osoby przez większość swojego życia nie miały styczności z typowym rynkiem bankowym i ubezpieczeniowym. W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej znaczenie usług finansowych było niewielkie. Skromną ofertę podstawowych produktów lokacyjnych, kredytowych i ubezpieczeniowych zapewniali państwowi monopoliści (Powszechna Kasa Oszczędności, Powszechny Zakład Ubezpieczeń). Starsze pokolenie Polaków nie przywykło również do działalności rynku kapitałowego. Dodatkowym czynnikiem, który utrudnia im orientację w ofercie nowoczesnych usług finansowych jest bariera technologiczna.

Po przeanalizowaniu wyników kolejnych ankiet okazuje się jednak, że spore braki w podstawowej wiedzy finansowej mają także osoby urodzone po transformacji ustrojowej. Kiepski stan świadomości ekonomicznej młodych Polaków obnażył m.in. ubiegłoroczny sondaż Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń i Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Pomysłodawcy wspomnianego badania podają, że:

34% uczniów szkół ponadgimnazjalnych nie zna znaczenia słowa „bessa”

podstawowe założenia reformy emerytalnej z 1999 roku są obce dla 60% osób, które uczą się w szkołach średnich

ponad 1/3 uczniów liceów, techników oraz szkół zawodowych uważa, że założenie lokaty bankowej to zadanie, które przerasta ich możliwości

W kontekście zaprezentowanych wyników warto wspomnieć, że elementy szeroko pojętej edukacji ekonomicznej zostały uwzględnione w podstawie programowej kilku przedmiotów szkolnych (m.in. matematyki, historii oraz wiedzy o społeczeństwie). Od 2003 roku w szkołach ponadgimnazjalnych funkcjonuje również obowiązkowy przedmiot o nazwie „Podstawy przedsiębiorczości”.

Jak to się robi za (zachodnią) granicą?

Edukacja ekonomiczna Polaków wciąż pozostaje domeną organizacji pozarządowych oraz nielicznych instytucji państwowych (m.in. Narodowego Banku Polskiego). Konieczność prowadzenia zorganizowanych działań w tym zakresie stała się szczególnie widoczna po aferze związanej z działalnością dużych parabanków lokacyjnych (Amber Gold i Finroyal).

Dobrym przykładem dla polskich polityków i przedstawicieli firm działających w branży finansowej mogą być inicjatywy podejmowane za naszą zachodnią granicą. Jedną z nich jest niemiecki program Sparkassen-SchulService, który funkcjonuje już od ponad trzydziestu lat. W 2005 roku jego walory zostały docenione przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO). Wspomniany program jest skierowany do trzech różnych kategorii wiekowych uczniów (6 - 10 lat, 11 – 16 lat i 16 - 19 lat). Jego młodzi uczestnicy korzystają z ponad stu różnych form materiałów dydaktycznych. Pomysłodawcy Sparkassen-SchulService zapewniają również odpowiednie materiały edukacyjne dla nauczycieli i wychowawców.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa w PEKAO S.A »