A A A
drukuj

Za spóźniony PIT trzeba dodatkowo zapłacić

Data publikacji: 2014.03.27 godz. 16:45

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.0/5

Wiele osób swoje rozrachunki z fiskusem pozostawia na ostatnie dni kwietnia. Takie postępowanie grozi przekroczeniem ustawowego terminu składania deklaracji PIT. Podatnicy, którzy zlekceważyli obowiązek terminowego rozliczenia podatku muszą liczyć się z odpowiedzialnością skarbową. Warto pamiętać, że jej zakres nie ogranicza się tylko do karnych odsetek.

"summary">Weź pożyczkę w banku
bez zaświadczeń o zarobkach

Mandat dla podatnika to dodatkowa sankcja

Przepisy dotyczące odpowiedzialności za zbyt późne złożenie deklaracji podatkowej są restrykcyjne. Osoba, która do końca kwietnia nie dostarczyła PIT-u oznaczonego numerem 36, 37, 38 lub 39 odpowiada za przestępstwo albo wykroczenie skarbowe. Warto nadmienić, że w przypadku „ryczałtowego” formularza PIT-28 graniczny termin rozliczeń to 31 stycznia. Podatnik, który go nie przestrzegał również jest zagrożony sankcjami karno - skarbowymi.

Obowiązujące przepisy ustalają bardzo szeroki zakres kar dla spóźnionych podatników (włącznie z pozbawieniem wolności). Jeżeli wymagana dopłata podatku nie przekraczała 8400 zł fiskus nałoży karę wynoszącą od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności najniższej pensji (168 zł - 33 600 zł). W praktyce urząd skarbowy zwykle ogranicza się do wystawienia tzw. mandatu skarbowego. Wartość takiej kary nie może być wyższa od dwukrotności najniższego wynagrodzenia za pracę (3360 zł). Wbrew powszechnej opinii urzędy skarbowe rzadko decydują się na wymierzanie wysokich mandatów. Większość osób, które spóźniły się ze złożeniem PIT-u zapłaci kilkaset złotych. Kwota mandatu może wzrosnąć jeżeli podatnik w przeszłości miał już problemy z terminowym składaniem deklaracji PIT.

Odsetki od zaległości podatkowych to forma sankcji, która jest niezależna od nałożonych mandatów. Warto wiedzieć, że w przypadku nieterminowego złożenia PIT-u fiskus nalicza koszty odsetkowe z uwzględnieniem kwoty, która powinna być dopłacona przed końcem kwietnia. Aktualna stawka odsetek za zaległości podatkowe to 10,00% w skali roku. Jej wysokość można sprawdzić na stronie Ministerstwa Finansów.

Dzięki „czynnemu żalowi” kara zostanie zmniejszona

Sytuację osoby, która spóźniła się z rozliczeniem podatku dochodowego poprawia instytucja tzw. „czynnego żalu”. Dzięki jej zastosowaniu fiskus odstąpi od wymierzenia mandatu. W takim przypadku jedyną karą za nieterminowe dostarczenie PIT-u mogą być odsetki podatkowe.

Podatnik korzystający z czynnego żalu do składanej deklaracji podatkowej musi dołączyć pismo, które informuje o popełnionym wykroczeniu i przedstawia jego najważniejsze okoliczności. Alternatywne rozwiązanie polega na złożeniu ustnego oświadczenia, które zostanie wpisane do protokołu.

Warto wspomnieć, że osoba wyrażająca „czynny żal” wobec fiskusa musi uregulować ewentualne zaległości podatkowe. Taki obowiązek występuje jeśli suma zaliczek przekazanych w ciągu roku jest niższa od całkowitej kwoty podatku.

Po 30 kwietnia wspólne rozliczenie nie jest już możliwe

W ramach podsumowania trzeba nadmienić, że osoba składająca deklarację PIT po ustalonym terminie nie może rozliczyć podatku z małżonkiem. Identyczna zasada dotyczy również preferencyjnego rozliczenia dla osób samotnie wychowujących dziecko. Zbyt późne dostarczenie deklaracji PIT ma jeszcze jedną konsekwencję. Osoba, która po terminie składa taki dokument nie będzie mogła przekazać 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Rozliczony PIT może być podstawą wnioskowania o kredyt. Wystarczy, że przedłożysz go doradcy, a ten przedstawi indywidualną propozycję kredytowania. Wypełnij formularz i staraj się o kredyt bez zaświadczeń o zarobkach

Czytaj więcej o „czynnym żalu” w eBroker.pl »

Czytaj więcej o wspólnym rozliczeniu małżonków w eBroker.pl »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »