A A A
drukuj

Raty malejące w kredycie gotówkowym – czy warto?

Data publikacji: 2017.11.13 godz. 14:43
OCENA
4.5/5

Kredyt gotówkowy można spłacać w ratach stałych lub malejących. Nie każdy wie, na czym polegają różnice obu rozwiązań. Tłumaczymy, komu opłaci się skorzystanie z rat malejących.

Fot: Raty malejące w kredycie gotówkowym się opłacają?

Wybr pomiędzy ratami równymi i malejącymi mają nie tylko przyszli posiadacze kredytów hipotecznych oraz pożyczek hipotecznych. Warto zdawać sobie sprawę, że niektóre banki udzielające kredytów gotówkowych, również proponują swoim klientom spłatę długu w malejących ratach. Takie rozwiązanie nieco zmniejsza łączny koszt kredytu gotówkowego. Osoba wybierająca malejące raty, musi jednak przygotować się na to, że pierwsza płatność będzie stosunkowo wysoka.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Kredyt w ratach malejących jest tańszy
Praktyczne różnice pomiędzy systemem rat malejących i równych można przeanalizować na przykładzie typowego kredytu gotówkowego o wartości 20 000 zł i okresie spłaty wynoszącym 60 miesięcy. W poniższej tabeli porównaliśmy koszty i wysokość rat takiej „gotówki”, która może być spłacana na dwa różne sposoby. Nietrudno zauważyć, że spłata w ratach malejących wiąże się z nieco niższym kosztem kredytu. W analizowanym przykładzie, wybór równych rat skutkuje koniecznością dopłacenia bankowi około 119 zł. Różnica kosztów odsetkowych na korzyść rat malejących wynosi zatem 2%. Oszczędności związane z malejącymi płatnościami, stają się bardziej widoczne w przypadku wysokiego oprocentowania kredytu. Gdyby analizowany kredyt miał oprocentowanie na poziomie 10,0% (przy takiej samej prowizji przygotowawczej - 15,0%), to oszczędność przy wyborze malejących rat wynosiłaby aż 5,0%. Pożyczenie wyższej sumy również skutkuje większą (w ujęciu kwotowym) obniżką kosztów kredytu przy wyborze malejących płatności.

Porównanie kosztów kredytu gotówkowego w zależności od rodzaju rat
Rodzaj rat Kredyt z ratami równymi Kredyt z ratami malejącymi
Suma rat (łączny koszt kredytu) 26 042,25 zł 25 922,93 zł
Suma odsetek 6042,25 zł 5922,93 zł
Wysokość pierwszej raty 434,04 zł 479,16 zł
Wysokość raty po 30 miesiącach 434,04 zł 432,85 zł
Wysokość ostatniej raty 434,04 zł 384,94 zł

Informacje zaprezentowane w powyższej tabeli pokazują również istotną wadę rat malejących. Osoba wybierająca taki system płatności do przykładowego kredytu, w ramach pierwszej raty zapłaci bankowi kwotę większą o jedną dziesiątą (ok. 45 zł). Trzeba jednak pamiętać, że w połowie okresu kredytowania, malejąca płatność będzie już nieco mniejsza od swojego równego odpowiednika (patrz powyższe zestawienie). Jeżeli chodzi o ostatnią ratę kredytu, to w ramach równych płatności klient będzie musiał przelać na konto banku o 49 zł więcej.

Alior Bank ma dobrą ofertę dla osób szukających malejącej raty
Osoby zainteresowane spłatą kredytu gotówkowego w malejących ratach, powinny wziąć pod uwagę przede wszystkim ofertę Alior Banku. Wspomniany bank deklaruje możliwość wyboru rat malejących w przypadku Pożyczki 5% z gwarancją. Ta pożyczka już zajmowała wysokie miejsca w naszych rankingach kredytów gotówkowych. Jej atutem jest niskie oprocentowanie (5,0%). W przypadku okresu spłaty nieprzekraczającego 3 lat, ta stawka dodatkowo będzie niezmienna. Warto również dodać, że Alior Bank wykazuje się dużą elastycznością pod względem pożyczanej kwoty (od 500 zł do 200 000 zł) i możliwego okresu spłaty (3 miesiące - 120 miesięcy). Co ważne, klienci Aliora otrzymują gwarancję najniższej raty i nie muszą kupować obowiązkowych ubezpieczeń kredytów. Ciekawym rozwiązaniem jest także możliwość wnioskowania o „Pożyczkę 5%” z trzema innymi osobami i pożyczenia do 4000 zł bez zaświadczeń o zarobkach.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Pożyczka 5% z gwarancją jest dostępna online, podobnie jak drugi ciekawy kredyt gotówkowy z malejącymi ratami (patrz poniższa tabela). Mowa o Kredycie na Twoje Potrzeby oferowanym przez Orange Finanse. W ramach wspomnianego kredytu, można pożyczyć od 500 zł do 125 000 zł na okres wynoszący 3 miesiące - 84 miesiące.

Przykładowe kredyty gotówkowe dostępne z ratami malejącymi (listopad 2017 r.)
Nazwa bankuNazwa kredytu  Rodzaj dostępnych rat Złóż wniosek o kredyt:  
Alior Bank
Pożyczka 5% z gwarancją
równe lub malejące
(do wyboru przez klienta)
złóż wniosek »
Orange Finanse
Kredyt na Twoje potrzeby
równe lub malejące
(do wyboru przez klienta)
 

Zobacz nasz najnowszy ranking kredytów gotówkowych (3000 zł/24 miesiące) »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »