A A A
drukuj

Konto bankowe za darmo to już rzadkość. Gdzie szukać?

Data publikacji: 2017.02.16 godz. 10:39
OCENA
3.5/5

Już od dłuższego czasu, można zaobserwować wzrost opłat za obsługę kont osobistych i kart debetowych. Mimo tego, na rynku wciąż się dostępne konta bankowe za darmo.

Fot: Gdzie można otworzyć bezpłatne konto osobiste?

Ostatnie kwartay z pewnością nie były dobre dla posiadaczy kont osobistych. Wiele banków wprowadziło bowiem niekorzystne zmiany w cennikach dotyczących rachunków oszczędnościowo - rozliczeniowych (tzw. ROR-ów). Potwierdzeniem są dane Narodowego Banku Polskiego. Według obliczeń NBP, w grudniu 2014 r. przeciętna miesięczna opłata za kartę debetową oraz konto osobiste wynosiła 5,98 zł. Porównywalny wynik z czerwca 2016 r. to 10,09 zł. Tak duży wzrost kosztów prowadzenia kont, jest związany między innymi z limitami opłat interchange, podatkiem bankowym i zwiększonymi wpłatami banków do BFG. Wzrastające koszty obsługi rachunków oraz kart, skutkują większym zainteresowaniem tymi kontami, które nie generują regularnych miesięcznych opłat. Z uwagi na spore zainteresowanie naszych czytelników, przedstawiliśmy szczegółowe cechy trzech takich kont „za zero”.

Darmowe konto wciąż oferuje Idea Bank, Nest Bank i Orange Finanse …
Po sprawdzeniu oferty rynkowej okazuje się, że konta z bezwarunkowym brakiem miesięcznych opłat, wciąż można znaleźć w trzech bankach. Mowa o Nest Banku, Idea Banku i Orange Finanse (patrz poniższa tabela). Wszystkie wymienione konta przeznaczono dla klientów indywidualnych (tzn. osób niebędących przedsiębiorcami).
Wśród trzech porównywanych rachunków, najbardziej wyróżnia się Konto IDEALNE z Idea Banku. Ten ROR oprócz braku miesięcznych opłat za obsługę konta i karty, gwarantuje również darmowe wypłaty z krajowych bankomatów, bezpłatne przelewy zewnętrzne przez Internet (system ELIXIR) i dwa darmowe przelewy natychmiastowe w miesiącu. Podobne korzyści (z wyłączeniem bezpłatnych przelewów natychmiastowych), zapewnia rachunek oferowany przez Orange Finanse. Konto sprzedawane pod marką Orange, obsługuje dobrze znany mBank, co jest gwarancją bezpieczeństwa rozliczeń.
Sprawdź, co trzeba zrobić po wysłaniu przelewu na zły numer konta »

Trzecie analizowane konto, pochodzi z oferty Nest Banku. Wspomniana instytucja podobnie jak dwaj konkurenci, proponuje bezwarunkowy brak opłat za: konto i kartę, internetowe przelewy zewnętrzne (ELIXIR) oraz wypłaty z krajowych bankomatów. Konto Nest Banku nie jest oprocentowane (tak samo jak rachunki z Orange Finanse oraz Idea Banku). Trzeba jednak pamiętać, że w obecnych warunkach, brak odsetek na koncie osobistym jest standardem. Zerowym oprocentowaniem cechuje się również wiele „drogich” rachunków.

Zestawienie darmowych kont osobistych (luty 2017 r.)
Nazwa banku/                  nazwa konta Szczegółowe informacje Złóż wniosek
Idea Bank
Konto IDEALNE
Opłata za prowadzenie konta: 0 zł/m-c
Opłata za użytkowanie karty: 0 zł/m-c
Opłata za wydanie karty debetowej: 0 zł
Koszt przelewów internetowych: 0 zł
Bank oferuje za darmo dwa przelewy natychmiastowe w miesiącu.
Prowizja za wypłatę gotówki ze wszystkich bankomatów w kraju: 0 zł Oprocentowanie konta: 0,00%
Złóż wniosek »
Nest Bank
Nest Konto
Opłata za prowadzenie konta: 0 zł/m-c
Opłata za użytkowanie karty (pierwszej w banku): 0 zł/m-c
Opłata za wydanie karty debetowej: 0 zł
Koszt przelewów internetowych: 0 zł
Prowizja za wypłatę gotówki ze wszystkich bankomatów w kraju: 0 zł
Oprocentowanie konta: 0,00%
Złóż wniosek »
Orange Finanse 
Konto Osobiste
Opłata za prowadzenie konta: 0 zł/m-c
Opłata za użytkowanie karty: 0 zł/m-c
Opłata za wydanie karty debetowej: 0 zł
Koszt przelewów internetowych: 0 zł
Prowizja za wypłatę gotówki ze wszystkich bankomatów w kraju: 0 zł
Oprocentowanie konta: 0,00%
 

Zupełnie darmowy rachunek nie zawsze musi być najlepszym wariantem
Konto cechujące się brakiem regularnych opłat, z pewnością jest ciekawą propozycją. W nawiązaniu do powyższego zestawienia, trzeba jednak zwrócić uwagę, że rachunek „za zero” nie zawsze będzie najbardziej opłacalny finansowo. Najlepsze konta osobiste zapewniają łatwe zwolnienie z regularnych opłat i dodatkowo mogą wygenerować premie za transakcje kartą debetową. Przykładem takiego ROR-u jest T-Mobile Konto Premium z T - Mobile Usług Bankowych albo Konto Rozsądne Alior Banku. Wyniki niedawnego rankingu eBroker.pl dowodzą, że osoba posiadająca przeciętne dochody (3000 zł/m-c), dzięki najlepszym rachunkom z premią, może zarobić nawet 500 zł - 700 zł rocznie. Taki bilans użytkowania konta, na pewno jest lepszy od braku dochodów i wydatków, czyli wyniku zapewnianego przez darmowe rachunki. Kontami „za zero” powinny szczególnie zainteresować się osoby posiadające nieregularne lub niskie wpływy na rachunek. Dla pozostałych klientów banku, ciekawsze mogą być ROR-y z wysoką premią.
Zobacz, jakie są najlepsze konta dla osoby z dochodem 3000 zł/m-c »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus